Obezite ve periimplantal hastalıklar arasındaki ilişkinin radyolojik, klinik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Radiological, clinical and biochemical investigation of the relationship between obesity and periimplantal diseases
  1. Tez No: 786303
  2. Yazar: MİNE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ZİHNİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı obezite seviyelerine sahip hastaların peri-implant oluk sıvısındaki(PİOS) inflamatuar biyomarkerları(IL-1β, MMP-8 ve TNF-α), periimplant dokuların klinik ve radyografik parametrelerini karşılaştırarak obezitenin perimplant sağlık üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 44'ü erkek 36'sı kadın olmak üzere toplam 80 implant hastası dahil edildi. Hastalardan alınan anamnez ve yapılan klinik muayene sonuçlarına göre hastalar; her grupta 20 birey olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Hastalardan Pİ,SKİ,Gİ ve SCD gibi parametrelerin kilinik olarak ölçümleri yapıldı. Hem sağlıklı hem de periimplantitis gruplarında peri-implant oluk sıvısında ELISA yöntemiyle biyokimyasal analizler yapıldı. Bu analizlerde interlökin-1beta(IL-1β), tümör nekroz faktör-alfa(TNF-α) ve matriks metalloproteinaz(MMP-8) düzeylerine bakıldı. İstatistisel analizler için Shapiro Wilk testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi, Post Hoc Bonferroni testi, Pearson Ki Kare analizi ve Spearman korelasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effect of obesity on periimplant health by comparing inflammatory biomarkers (IL-1β, MMP-8 and TNF-α) in the peri-implant sulcular fluid (PISF) of patients with different obesity levels, clinical and radiographic parameters of periimplant tissues. Material and Method: A total of 80 implant patients, 44 male and 36 female, were included in our study. According to the anamnesis and clinical examination results of the patients; They were divided into 4 groups with 20 individuals in each group. Clinical of patients such as PIPI, PIBOP, GI and PIPD were recorded. Biochemical analyzes were performed with ELISA method in peri-implant groove fluid in both healthy and periimplantitis groups. In these analyzes, IL-1β (interleukin 1-Beta), TNF-α (tumor necrosis factor-alpha) and MMP-8 (matrix metalloproteinase) levels were measured.