Obezite ve karaciğer yağlanmasının hepatik ve portal ven akımı üzerine olan etkisinin doppler US ile değerlendirilmesi
- Tez No: 138331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET AMAÇ Bu çalışmada obezite ve karaciğerdeki yağlanmanın hepatik ve portal ven akımı üzerine olan etkisi Doppler ultrasonografi ile araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM 102 obez hastanın (ortalama vücut kitle indeksi (VKİ)=32.1±2.93 kg/m2 ve ortalama yaş=40±ll) ve 84 sağlıklı bireyin (ortalama VKİ=22.41±1.68 kg/m2 ve ortalama yaş=39±ll yıl ) hepatik ve portal venleri B-mod ultrason ve dupleks Doppler ile incelendi. Karaciğer yağlanması hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç derecede değerlendirildi. Sağ hepatik ven akım paterni trifazik, bifazik ve monofazik olarak sınıflandırıldı. Portal venöz akımın ondülasyonu maksimum hızdan minimum hızın çıkarılması ile ölçüldü (Vmax-min). BULGULAR. Sağ hepatik ven Doppler akım paterni incelemesinde obez hastaların 56 (%55)'smda trifazik, 27 (%26)'sinde bifazik, 19 (%19)'unda monofazik akım paterni izlenirken, kontrol grubunun 83 (%99)'ünde trifazik, l (%l)'inde bifazik akını paterni saptandı (pO.OOl).
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE The aim of this study was to investigate the effect of obesity and fatty infiltration of the liver on the Doppler waveform patterns of the hepatic and portal veins. MATERIALS AND METHODS Real time B-mode sonography of the liver and duplex doppler sonography of the hepatic and portal veins were performed in 1 02 obese patients (mean body mass index (BMI)=32.2±.93, mean age=40±l 1) and 84 healthy volunteers (mean BMI=22.41±1.68, mean age=39±ll). The severity of fatty infiltration was graded as mild, moderate or severe. The flow pattern of the right hepatic vein (RHV) was classifield as triphasic, biphasic or monophasic. The undulation of portal venous flow was determined by substracting the minimum velocity from maximum velocity. RESULTS The Doppler flow pattern in the RHV was triphasic in 56 (55 %), biphasic in 27 (26%), and monophasic in 19 (19%) obese patients, whereas it was triphasic in 83 (99%) and biphasic in one (1%) control subjects (pO.OOl).