Romatoid artritli vakalardaki göz kuruluğu varlığının nötrofil-lenfosit oranı, trombosit-lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi ile alakası
The relationship of the presence of dry eye in rheumatoid arthritis cases with the neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio and average platelet volume
  1. Tez No: 786320
  2. Yazar: BEDİRHAN ONUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Romatoid artritli vakalardaki göz kuruluğu varlığının nötrofil-lenfosit oranı (NLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR) ve ortalama trombosit hacmi (MPV) ile alakasını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Temmuz 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında göz hastalıkları polikliniğine romatoid artrit sebebiyle göz tutulumunun bulunup bulunmadığının araştırılması için başvuran tedavi alan romatoid artritli hastaların göz muayene bulguları ve kan tahlillerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi. Hastalarda göz kuruluğunu değerlendirmek amacıyla oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI), Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), Oxford skorlaması değerlendirmeleri yapıldı. Ayrıca hastaların kan tahlili neticelerinden NLR, PLR ve MPV değerleri hesaplandı. Elde edilen neticeler istatistiksel incelemeye tabi tutuldu. Bulgular: Çalışmaya 37 hastanın 74 gözü dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the relationship of the presence of dry eye in rheumatoid arthritis cases with neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and average platelet volume (MPV). Materials and Methods: This study was carried out by evaluating the eye examination findings and blood tests of patients who were treated for rheumatoid arthritis who applied to the ophthalmology outpatient clinic between July 2021 and May 2022 to investigate whether they had eye involvement due to rheumatoid arthritis. Ocular surface disease index (OSDI), Schirmer test, tear break-up time (TBUT), Oxford scoring evaluations were performed to evaluate dry eye in patients. In addition, NLR, PLR and MPV values were calculated from the results of the patients' blood tests. Obtained results were subjected to statistical analysis. Results: 74 eyes of 37 patients were included in the study.