Mardin deyrulzafaran manastırının mekan-iç mekan analizi yeniden işlevlendirme kapsamında incelenmesi
Examination of the example of Mardin deyrulzafaran monastery within the concept of re-functioning
  1. Tez No: 786323
  2. Yazar: SEMA ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarihin en önemli dayanaklarından biride, geçmişten yaşanılan çağa uzanan kalıntılarıyla somut belge niteliği taşıyan tarihi yapılardır. Geçmişi geleceğe aktarma ilkesi gereğince mevcut olanı korumak ve tarihi yapıları yeniden kullanıma kazandırırken eski kimliğinin göz önünde bulundurulmasını vurgulamak büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı yeniden işlevlendirme kavramı kapsamında Mardin Deyrulzafaran Manastırı örneğinin incelenmesidir. Araştırmada güvenilir ve geçerli çalışmalar ve mevcut durumu objektif bir biçimde ortaya koyabilmek için tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan geçmiş ve güncel tarihli yazılı ve görsel verilerin dökümü yapılmış, ulaşılan veriler çözümlenmiştir. Bu tez çalışmasında yeniden işlevlendirme kapsamında Mardin Deyrulzafaran Manastırı ele alınmıştır. Araştırmada kültür varlıklarında koruma, tarihi yapı kavramı ve yeniden işlevlendirme, manastırlar ve Mardin'e genel bir bakış, Deyrulzafaran Manastırının Yeniden İşlevlendirme Kriterleri konuları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son bölümünde ise farklı açılardan tespit edilen sonuçlara yer verilerek araştırmaya son hali verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important pillars of history is the historical buildings, which are concrete documents with their remains dating from the past to the present age. In accordance with the principle of transferring the past to the future, it is of great importance to preserve the existing and to emphasize the consideration of the old identity while reusing the historical buildings. In this context, the aim of the research is to examine the example of Mardin Deyrulzafaran Monastery within the scope of the concept of refunctioning. In the research, the scanning model was used in order to present reliable and valid studies and the current situation in an objective way. The historical and current written and visual data collected within the scope of the research were dumped and the obtained data were analyzed. In this thesis, Mardin Deyrulzafaran Monastery is discussed within the scope of re-functioning. In the research, the subjects of preservation of cultural assets, the concept of historical structure and re-functioning, monasteries and an overview of Mardin, Re-functioning Criteria of Deyrulzafaran Monastery were emphasized.