A multi-hop routing protocol in tag-to-tag networks of passive tags
Pasif etiketlerden oluşan etiketten-etikete ağlarda çok-sekmeli yönlendirme protokolü
- Tez No: 786322
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ONUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda RFID teknolojisinde bir dönüm noktası olarak kabul edilen geri saçılma kullanılarak pasif RFID etiketleri arasında etiketten etikete iletişim ortaya çıkmıştır. Geleneksel pasif RFID sistemlerinden farklı olarak bu iletişimde etiketler ortamdaki RF sinyallerinin varlığı ile birbirleriyle haberleşebilmektedir. Bu gelişmeyle birlikte pasif RFID etiketler, kullanım alanlarının bağlı oldukları nesnelerin tanımlanması veya takibi ile sınırlandırılamaması nedeniyle pasif etiketlere evrildi. Öte yandan, pasif etiketlerin iletişim menzilleri, piller gibi dahili güç kaynaklarına sahip olmamasının bir sonucu olarak sınırlıydı. Bu nedenle, birbirlerinin iletişim menzillerinde olmayan iki pasif etiketin iletişim kurabilmesi için çok-sekmeli iletişim gerekiyordu. Bu çalışmada, pasif etiketlerin etiketten etikete ağları için sistem tasarımımızla birlikte yeni bir çok-sekmeli yönlendirme protokolü sunduk. Sektörel dairesel alan tasarımı oluşturduk ve ağın RF sinyal kaynağı olan merkezi düzenleyiciyi dairesel alanın merkezine yerleştirdik. Daha sonra merkezi düzenleyicinin ve pasif etiketlerin iletişim menzillerini göz önünde bulundurarak dairesel alanı sektörlere ayırdık. Çözümümüzü doğrulamak ve test etmek için, pasif etiketlerin dairesel alanda tekdüze rastgele dağıtıldığı bir simülasyon ortamı oluşturduk. Merkezi düzenleyicinin yardımıyla, yönlendirme algoritmaları ile belirlenen sektörler uyarılarak çok-sekmeli etiketten etikete haberleşme sağlandı. Geri saçılımla yapılan iletişimlerin enerji gereksinimlerini hesaba katarak, önerilen yönlendirme protokolümüz, pasif etiketler arasında çok sekmeli bir şekilde enerji açısından verimli bir etiketten etikete iletişim sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the evolution of technology, tag-to-tag communication between passive RFID tags using backscattering, which is accepted as a milestone in RFID technology, has emerged in recent years. Different from the conventional passive RFID systems, tags could communicate with each other with the existence of RF signals in the environment. With this development, passive RFID tags evolved into passive tags because the usage areas could not be limited to the identification or tracking of attached objects. On the other hand, the communication ranges of the passive tags were limited as a consequence of having no internal power sources, such as batteries. Therefore, multi-hop communication was required to connect two passive tags that were not in their communication ranges. In this study, we proposed a novel multi-hop routing protocol with our system design for tag-to-tag networks of passive tags. We created a sectoral circular area design and placed the central controller, which was the RF signal source of the network, at the center of the circular area. Afterward, we divided the circular area into sectors by considering the communication ranges of the central controller and passive tags. To validate and test our solution, we created a simulation environment where passive tags were distributed uniform randomly in the circular area. With the assistance of the central controller, sectors determined by the designed routing algorithms were excited, and multi-hop tag-to-tag communication was achieved. By taking into account the energy requirements of the backscatter communication, our proposed routing protocol has provided an energy-efficient tag-to-tag communication among the passive tags in a multi-hop fashion.