Green innovation efficiency measurement by data envelopment analysis (DEA)
Veri zarflama analizi (VZA) ile yeşıl inovasyon verimliliği ölçümü
- Tez No: 786328
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeşil İnovasyon, bilimsel araştırmalarda son yıllarda büyük ilgi gören en önemli kavramlardan biridir. Bunun nedeni, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomik büyüme için çok önemli olmasıdır. Bu bağlamda, yeşil inovasyonun etkinliğini özellikle çevresel ve ekonomik açıdan ölçmek, inovasyondaki gelişimin kalitesini gösteren önemli bir araştırma konusudur. Bu araştırmada 21 OECD ülkesi için erişilebilir verilerin mevcut olduğu 2010, 2011 ve 2012 yılları için yeşil inovasyon etkinliği ölçülmüştür. Veri analizi, bolluk temelli ölçümler başta olmak üzere Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak ve istenmeyen çıktılar dikkate alınarak yapılmıştır, bu çalışmada, hava kirliliğinin göstergelerinden biri olduğu için PM2.5'e maruz kalan ortalama nüfus, istenmeyen çıktı olarak dikkate alınmıştır. Bu araştırma sonucunda, yeşil inovasyon etkinlik puanları, referans kümeleri ve bolluklar elde edilmiştir. Bulgular, 12 ülkenin her zaman nispeten verimli olduğunu, ortalama yeşil inovasyon verimliliğinin şeklinde bir eğilim izlediğini ve ekonomik gösterge çıktıları ile yeşil inovasyon verimliliği arasında önemli bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Tezdeki bulgulara dayalı olarak; politik öneriler geliştirilmiş, mevcut çalışmanın sınırları tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green innovation is one of the most important concepts that has received a great deal of attention in recent years in scientific research. This is because it is crucial for achieving sustainable development and green economic growth. In this context, measuring the efficiency of green innovation is an important research topic that indicates the quality of innovation development, particularly from environmental and economic perspectives. In this research, the green innovation efficiency has been measured for 21 OECD countries for the accessible data of years 2010, 2011, and 2012. The data analysis was conducted using the data envelopment analysis (DEA), particularly the slack-based measures, and taking into consideration the undesirable outputs, which in this study was the mean population exposure to PM2.5 as it is one of the indicators of air pollution. Within the scope of this research, green innovation efficiency scores, reference sets, and slack variables have been obtained. The findings show that 12 countries have always been relatively efficient, that the average green innovation efficiency followed a V-shaped trend, and that there is a significant positive relationship between the output economic indicator and the green innovation efficiency. At the end, policy recommendations, limitations of the current study, and directions for future research have been discussed.