İleri yaş akut myeloid lösemi hastalarında sarkopeni ve etkisi
Sarcopenia and its effect in patients with acute myeloid leukemia of advanced age
  1. Tez No: 786327
  2. Yazar: BUSE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLSÜM ÜMİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sarkopeni, fonksiyonel kapasitede azalma, düşme ve kırıklar, yaşam kalitesinde bozulma ve ölüm gibi olumsuz sonuçlara neden olabilen, kas kütlesi ve kas fonksiyonunun ilerleyici kaybı ile karakterize geriatrik bir sendromdur. Geriatrik hasta popülasyonunda sarkopeninin erken dönemde tespit edilmesi, sarkopeni ile ilişkili komplikasyonların önlenmesi ve hastaların yaşam kalitesinin arttırılması açısından önem taşımaktadır. Sarkopeninin hastaların sağkalım süresi ve tedavi yan etkileri üzerindeki etkisi gözönüne alındığında yeni tanı alan malignite hastalarının tamamının sarkopeni açısından değerlendirilmesi önerilmektedir. Yaptığımız çalışmada yaşlı AML tanılı hastalarda sarkopeni varlığının tedavi süreci üzerine etkisini ortaya koymaya çalıştık. Şubat 2020-Kasım 2022 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Servisinde takip edilen 65 yaş ve üzeri Akut Myeloid Lösemi tanılı 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Sarkopeni değerlendirmesi için hastalar sandalyede dik oturur pozisyonda dirseği gövdeye yakın ve dirsek 90 derece fleksiyonda iken el dinamometresini sıkabileceği en kuvvetli şekilde sıkması istendi. Bu işlem her iki el için üç kez tekrarlandıktan sonra üç değerin ortalaması alınarak kilogram cinsinden kaydedildi. El sıkma gücü ölçümü ilk tanı anında, tedavi sonrası üçüncü ayda ve tekrarlayan hastane yatışları esnasında ölçülerek kilogram cinsinden kaydedildi. Çalışmamız sonucunda 50 AML tanılı hastanın 39'u sarkopenik olarak değerlendirildi. Polifarmasi varlığının sarkopeni şiddetini arttırdığı gözlemlendi. Her iki cinsiyette de kemoterapi sonrası dönemde ölçülen el kavrama kuvvetinin tanı anındaki ölçüme göre daha düşük olduğu gözlemlendi. Çalışmamızda günlük uygulama olarak tüm hastalara yaşı dikkate almaksızın kullanılan ECOG performans skalasının değerlendirildiğini gözlemlemek ile birlikte ECOG performansı düşük olan hastalarda kas gücü kaybının daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Akut myeloid lösemi tanılı hastalarda sarkopeninin tedavi süreci üzerine etkisi daha net ortaya koyabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by progressive loss of muscle mass and muscle function, which can lead to negative consequences such as decreased functional capacity, falls and fractures, deterioration in quality of life and death. Early detection of sarcopenia in the geriatric patient population is important in terms of preventing sarcopenia-related complications and increasing the quality of life of patients. Considering the effect of sarcopenia on the survival time and treatment side effects, it is recommended that all newly diagnosed malignancy patients be evaluated for sarcopenia. In our study, we tried to reveal the effect of sarcopenia on the treatment process in elderly patients diagnosed with AML. 50 patients aged 65 years and older with a diagnosis of acute myeloid leukemia followed in the Hematology Service of Trakya University Faculty of Medicine between February 2020 and November 2022 were included in the study. For the assessment of sarcopenia, the patients were asked to squeeze the hand dynamometer as hard as they could while sitting position upright in a chair with their elbows close to the body and elbows flexed at 90 degrees. After this process was repeated three times for both hands, the average of the three values was recorded in kilograms. Hand grip strength was measured at the time of initial diagnosis, at the third month after treatment, and during recurrent hospitalizations, and recorded in kilograms. As a result of our study, 39 of 50 AML patients were evaluated as sarcopenic. It was observed that the presence of polypharmacy increased the severity of sarcopenia. In both genders, it was observed that the hand grip strength measured in the post-chemotherapy period was lower than the measurement at the time of diagnosis. In our study, while we observed that the ECOG performance scale, which is used in all patients regardless of age, was evaluated as a daily practice, it was observed that muscle strength loss was more pronounced in patients with low ECOG performance. It is thought that more studies are needed to more clearly reveal the effect of sarcopenia on the treatment process in patients with AML.