Cin mısırında (Zea mays everta) çift melez popülasyonlarının bazı agronomik ve kalite özellikleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of double hybrid populations in some agronomic and quality characteristics in popcorn (Zea mays everta)
- Tez No: 786342
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, 2021 yılında kendilenmiş altı adet çift melez cin mısır popülasyonundan (KoçcinxBulut, ElacinxBulut, BaharcinxR997, R997xKoçcin, R997xBulut, BaharcinxSH2662) elde edilen 256 adet kendilenmiş mısır hattında (S1) bazı agromorfolojik ve kalite özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla, 2022 yılında ana ürün mısır yetiştirme sezonunda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanı'nda alfa latis deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, çift melez cin mısır popülasyonlarından elde edilen kendilenmiş hatlar (S1) arasındaki farklılıkların, tepe ve koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan boyu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, koçanda dane sayısı, tek koçan ağırlığı, koçan dane verimi, hektolitre ağırlığı, nem içeriği, bin dane ağırlığı, patlama hacmi, patlamayan tane oranı, protein, nişasta ve yağ oranı için önemli, sap kalınlığı ve sıradaki dane sayısı için önemsiz olduğu saptanmıştır. En yüksek koçan dane verimi 92.5 g ile R997xKoçcin popülasyonunun 25 numaralı hattından, en düşük koçan dane verimi 25.1 g ile KoçcinxBulut popülasyonunun 31 numaralı hattından elde edilmiştir. En yüksek patlama hacmi 34.0 cm3/g ile BaharcinxR997 popülasyonunun 7. hattından, en düşük patlama hacmi ise 18.3 cm3/g ile R997xBulut popülasyonunun 21 nolu hattından elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, koçan dane verimi yönünden R997xKoçcin popülasyonu ve patlama özellikleri yönünden BaharcinxR997 popülasyon-larının diğer popülasyonlara göre daha üstün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate some agromorphological and quality characteristics of 256 maize S1 lines obtained from six double-crossed popcorn populations (KoçcinxBulut, ElacinxBulut, BaharcinxR997, R997xKoçcin, R997xBulut, BaharcinxSH2662) inbred in 2021, in the main crop maize growing season in 2022. It was carried out in two replications according to the alpha lattice experimental design in Çukurova University Faculty of Agriculture, Field Crops Department Research and Application Area. According to the results significant differences were obtained between the popcorn lines for the tassel and silk emergence time, plant height, first ear height, ear length, ear diameter, number of rows per ear, number of grains per ear, single ear weight, kernel yield per ear, hectoliter weight, moisture content, thousand grain weight, popping volume, unpopping grain ratio, protein, starch and oil were significant but not significant for stalk thickness and number of grains in the row. The highest grain yield was obtained from the 25 numbered S1 line of R997xKoçcin population with 92.5 g, and the lowest grain yield was obtained from line 31 of KoçcinxBulut population with 25.1 g. The highest popping volume was obtained from line 7 of BaharcinxR997 population with 34.0 cm3/g, and the lowest popping volume was obtained from line 21 numbered line of R997xBulut population with 18.3 cm3/g. According to the results, it was concluded that R997xKoçcin and BaharcinxR997 populations were found superior for grain yield and popping characteristics respectively.