Social reaction against adultery in the Scarlet Letter, Anna Karenina and Lady Chatterley's lover
Kızıl Mektup, Anna Karenina ve Lady Chatterley'in sevgilisinde zinaya karşı toplumsal tepki
- Tez No: 786360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Zina, insan topluluklarında reddedilen yasak bir tabudur. Kesinlikle, zina, sonuçları aileleri ve toplumu yok etmeyi de yansıttığı için kınanmış bir eylemdir. Edebiyat konuyu hep olumsuz olarak ele almıştır. Pek çok yazar zina kavramını ele almış, toplumlarını reforme etmeye çalışmış ve kadınların diğer cinsiyete benzer yaşam hakları açısından eşit insanlar olduğuna ışık tutmuştur. Bu tez, The Scarlet Letter, Anna Karenina ve Lady Chatterley'nin sevgilisi gibi kadın yaşamının farklı sosyal yönlerini incelemeye çalışmaktadır. Lawrence, Hawthorne ve Tolstoy'un görüşlerine göre toplumlarda zinaya karşı toplumsal tepkiyi analitik bir çalışmayla ortaya koymayı amaçlayan araştırma, iki cinsiyet arasındaki eşitsizliği ve toplumların zina yapanlara nasıl davrandığını incelemektedir. Psikolojik ve sosyal olmak üzere iki boyutu olan araştırma, hem her romandaki günahkâr karakterin davranışını hem de her yazarın kadın sorununa bakış açısını incelemektedir. Bu tezin önemi, toplumun geleneklerini ve kanunlarını ıslah etmek için günahkar bireyler üzerindeki olumsuz sonuçlarını göstermektir. Üç romanın yazarları toplumsal ve dini inanışlara dayalı neden-sonuç araştırmasına dayalı bir çözümleme kullandıklarından, bu tezde toplumlarda zinaya yol açan etmenleri ele almak için betimsel bir yöntem kullanılmış ve bu amaçla psikolojik bir inceleme yapılmıştır. yaklaşım buraya uyarlanmıştır. Araştırma sonuçları, insanın bakım, sevgi, aidiyet, şefkat ve cinsiyet gereksinimlerine göre gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adultery is a forbidden taboo rejected in human societies. Absolutely, adultery is a condemned action as the results reflect destroying families and society as well. Literature has always dealt with the subject negatively. Many authors dealt with the notion of adultery, trying to reform their societies, and shedding the light on women as human beings equal in rights of life similar to the other gender. This thesis tries to examine different social aspects of woman's life as seen in The Scarlet Letter, Anna Karenina, and Lady Chatterley's over. The research aims at showing the social reaction against adultery within societies through an analytical study according to D.H. Lawrence, Hawthorne, and Tolstoy's views, while investigating the inequality between the two genders and how societies deal with those who commit adultery. The research, with its two psychological and social aspects, examines the behavior of both the sinner character in each novel and each writer's point of view towards the woman question. The importance of this thesis is to show the negative consequences upon the sinner individuals in order to reform the traditions and laws of society. Since the writers of the three novels use an analysis through searching in the cause and result which based on social and religious beliefs, a descriptive method is used in this thesis to deal with the factors that lead to adultery in societies and for this sake a psychological approach is adapted here. The results of the study are shown according to the human being's needs of care, love, belonging, affection, and sex.