Postcolonial reading of: The Grass is Singing by Doris lessing and a Small Place by Jamaica Kincaid
Postkolonyal okuma: Doris Lessing'ın Otlar Şarkı Söylüyor ve Jamaica Kincaid'ın Küçük Bir Yeri
  1. Tez No: 786361
  2. Yazar: HUSSEİN ALİ JUNDİ AL-NAJJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANSAM RİYADH ABDULLAH AL-MAROOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çağdaş roman yazarları Doris Lessing ve Jamaica Kincaid, sömürge mirası, sömürgecilik, sömürgecilik sonrası ve yeni sömürgeciliğin yönlerini keşfediyor. Kurgusal olmayan yaratıcı kısa ama son derece etkili çalışmaları The Grass is Singing (1950) ve A Small Place (1988); farklı bir kültürdeki kolonyal mirası hem yerli hem de dışarıdan bir bakış açısıyla keşfediyorlar. Lessing'in The Grass is Singing ve Kincaid'in A Small Place 'inin anlatıcıları, onlara itiraz eden ve konuşan özneler olarak kimliklerini inkar eden kolonyal barınakta tutarlı bir benlik anlamı inşa etmek için savaşırlar. Başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurmalarını zorlaştırır. Mevcut tez, iki eseri postkolonyal bir bakış açısıyla tartışıyor. Romancının kolonyal bir atmosfer yaratmak için kullandığı eserlerin ortamına ek olarak, iki eserde de ağırlıklı olarak ana karakterlere odaklanılır. Sömürgeleştirilen ile sömürgeleştiren arasındaki ilişkileri göstermek için gerekli olduğundan, romancıların konu oluşumu ve kullandığı dil bu tezin bir başka ilgi alanıdır. Son olarak, postkolonyalizmin ilkelerini iki esere uygulamak için analiz, teoride önde gelen isimlerin görüşlerine bağlıdır: Frantz Fanon, Homi Bhabha ve Edward Said.
Özet (Çeviri)
Contemporary novel writers Doris Lessing and Jamaica Kincaid explore the aspects of colonial legacy, colonialism, post colonialism, and neo-colonialism. In their short but highly effective works of creative non-fiction, The Grass is Singing (1950) and A Small Place (1988); they explore the colonial legacy in a different culture from both a native and outsider perspective. The narrators of Lessing's The Grass is Singing and Kincaid's A Small Place fight to build a cohesive meaning of self and stand against the colonial discourse that denise their independent personalities. It makes it difficult for them to establish meaningful relationships with others. The current thesis discusses the two works from a postcolonial perspective. The focus is mainly shed on the main characters in the two works in addition to the environment of the works that the novelist employs to create a colonial atmosphere. The subject formation and the language the novelists use are another interest of this thesis since they are essential to show the relationships between the colonized and the colonizer. Finally, to apply the tenets of postcolonialism to the two works, the analysis depends on the views of the leading figures in theory: Frantz Fanon, Homi Bhabha, and Edward Said.