Melazmanın antioksidan belirteçler serum bilirubin ve GGT düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of melasma with antioxidant markers serum bilirubin and GGT levels
  1. Tez No: 786505
  2. Yazar: GÜLNİHAL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA YILDIZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Melazma, epidermis ve dermiste aşırı miktarda melanin biriktiren hiperfonksiyonel melanositlerden kaynaklanan yaygın, kronik ve tekrarlayan bir hiperpigmentasyon bozukluğudur. Melazmanın oluşum mekanizması net olmamakla birlikte genetik predispozisyon, UV maruziyeti, gebelik, OKS kullanımı, HRT kullanımı, tiroid hastalıkları, kozmetikler ve ilaçlar gibi faktörler etiyolojide suçlanmaktadır. Bunlara ek olarak, oksidatif stresin de melazma patogenezinde önemli bir etken olduğunu gösteren pek çok çalışma mevcuttur. Hücrelerde oksidatif hasarı önleyen veya kısmen azaltan antioksidan sistem mekanizmaları bulunmaktadır. Bilirubin; fizyolojik yollarla oluşan güçlü bir enzimatik olmayan endojen antioksidan moleküldür. GGT ise glutatyonun (GSH) hücre dışı katabolizmasına katkı sağlayan bir hücre yüzeyi proteini olup; son çalışmalarda antioksidan özelliklerle ilişkili olan GSH'nin, GGT ile katalize edilen hücre dışı metabolizmasının demir varlığında serbest radikallerin üretimine yol açtığı gösterilmiştir. Etiyolojisinde oksidatif stresin suçlandığı birçok hastalıkta serum bilirubin ve GGT düzeyleri hasta ve kontrol grubunda karşılaştırılmış ve serum bilirubin düzeyleri hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunurken, serum GGT düzeyleri hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır. Bu çalışmada melazma hastalarında serum bilirubin ve GGT düzeyleri ölçülerek bu moleküllerin hastalık patogenezindeki rolleri ile hastalık aktivitesi ve şiddetiyle ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma 41 melazma hastası ve 41 kişilik kontrol grubu olmak üzere 82 gönüllü ile yürütüldü. Melazma grubunda hastalık şiddeti ve aktivitesi MASİ yöntemi ile değerlendirildi ve yaşam kalite ölçeği olarak MYKÖ kullanıldı. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri ve hasta grubunun hastalığına yönelik veriler sorgulanarak kaydedildi. Her iki grubun serum bilirubin ve GGT düzeyleri Elisa yöntemiyle ölçüldü. Her iki grupta da eşlik eden otoimmün, alerjik ve/veya kronik inflamatuar sistemik ve/veya deri hastalığı olanlar bilirubin ve GGT düzeylerini etkileyebileceğinden çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınan her iki grup da 41 bireyden oluşmakta olup, hasta grubunun yaş ortalaması (36,95±5,37) ve cinsiyet dağılımı (K/E=40/1) ile kontrol grubunun yaş ortalaması (36,95±9,48) ve cinsiyet dağılımı (K/E=40/1) benzerdi. Melazma klinik alt tiplerine göre sınıflandırıldığında; 29 hastada (%70,7) epidermal, 1 hastada (%2,4) dermal ve 11 hastada (%26,8) mikst melazma mevcuttu. Melazma yüz yerleşim yerine göre sınıflandırıldığında; 27 hastada (%65,9) sentrofasiyal, 12 hastada (%29,3) malar ve 2 hastada (%4,8) mandibuler melazma mevcuttu. Ortalama hastalık süresi 4,37±3,25 yıl ve hastalık başlangıç yaşı 32,59±5,77 yıl olarak saptandı. MASİ ortalama skoru 5,59±2,63 iken; MYKÖ ortalama skoru 26,39±6,81 olarak saptandı. 41 hastanın 10'unda (%24,4) ailede melazma öyküsü mevcut olup; ailede melazma varlığı, hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksekti (p=0,034). Melazma hastalarında ortalama serum direkt bilirubin düzeyi (0,15±0,07 ng/ml), indirekt bilirubin düzeyi (0,22±0,13 ng/ml) ve total bilirubin düzeyi (0,37±0,19 ng/ml) kontrol grubuna kıyasla (sırasıyla DBİL=0,18±0,08 ng/ml, İBİL=0,31±0,19 ng/ml ve TBİL=0,49±0,27 ng/ml) istatistiksel olarak anlamlı oranda düşüktü (sırasıyla p=0,05, p=0,021 ve 0,025). Hasta grubunda serum bilirubin düzeyi ile MASİ skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyon saptanmadı. Melazma hastalarında ortalama serum GGT düzeyi 12,71±6,05 U/L, kontrol grubunda 15,37±6,83 U/L olup; hasta grubu ile kontrol grubunun serum GGT düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,066). Bilirubin ve GGT melazma etiyopatogenezinde rol oynayabilen moleküller olmakla birlikte, GGT düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı olmaması ile her iki molekülün hastalık aktivitesi ve şiddetiyle ilişki ve korelasyonunun gösterilememesi, hastalık etiyopatogenezinde daha baskın rol oynayan olası moleküllerin varlığını düşündürmektedir. Melazma etiyopatogenezine yönelik yapılacak daha geniş kapsamlı prospektif çalışmalarla bu konunun aydınlatılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Melasma is a common, chronic and recurrent hyperpigmentation disorder caused by hyperfunctional melanocytes that accumulate excessive amounts of melanin in the epidermis and dermis. Although the formation mechanism of melasma is not clear, factors such as genetic predisposition, UV exposure, pregnancy, OCS use, HRT use, thyroid diseases, cosmetics and drugs are blamed in the etiology. In addition to these, there are many studies showing that oxidative stress is an important factor in the pathogenesis of melasma. There are antioxidant system mechanisms that prevent or partially reduce oxidative damage in cells. bilirubin; It is a potent nonenzymatic endogenous antioxidant molecule formed by physiological means. GGT is a cell surface protein that contributes to the extracellular catabolism of glutathione (GSH); In recent studies, it has been shown that the extracellular metabolism of GSH, which is associated with antioxidant properties, catalyzed by GGT, leads to the production of free radicals in the presence of iron. In many diseases in which oxidative stress is blamed in the etiology, serum bilirubin and GGT levels were compared in the patient and control groups, and serum bilirubin levels were found to be statistically significantly lower in the patient group, while serum GGT levels were found to be statistically significantly higher in the patient group. In this study, it was aimed to measure serum bilirubin and GGT levels in melasma patients and to evaluate the roles of these molecules in the pathogenesis of the disease and their relationship with disease activity and severity. The study was conducted with 82 volunteers, 41 melasma patients and 41 control group. Disease severity and activity in the melasma group were evaluated with the MASI method. The demographic characteristics of the patient and control groups and the data on the disease of the patient group were questioned and recorded. In addition, serum bilirubin and GGT levels of both groups were measured by Elisa method. In both groups, those with concomitant autoimmune, allergic and/or chronic inflammatory systemic and/or skin diseases were excluded from the study as they may affect bilirubin and GGT levels. Both groups included in the study consisted of 41 individuals. The mean age of the patient group (36.95±5.37) and gender distribution (F/M=40/1) and the mean age of the control group (36.95±9.48) and gender distribution (F/M=40/1) were similar. When melasma is classified according to clinical subtypes; There were epidermal in 29 patients (70.7%), dermal in 1 patient (2.4%), and mixed melasma in 11 patients (26.8%). When melasma is classified according to facial location; centrofacial melasma was present in 27 patients (65.9%), malar in 12 patients (29.3%), and mandibular melasma in 2 patients (4.8%). The mean disease duration was 4.37±3.25 years and the age of onset was 32.59±5.77 years. The mean MASI score was 5.59±2.63; The mean score of MYCS was found to be 26.39±6.81. There was a family history of melasma in 10 of 41 patients (24.4%), and the presence of melasma in the family was statistically significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.034). Mean serum direct bilirubin level (0.15±0.07 ng/ml), indirect bilirubin level (0.22±0.13 ng/ml), and total bilirubin level (0.37±0.19 ng/ml) in melasma patients ) was statistically significantly lower than the control group (DBI=0.18±0.08 ng/ml, IBIL=0.31±0.19 ng/ml and TBI=0.49±0.27 ng/ml, respectively) (p=0.05, p=0.021 and 0.025, respectively). There was no statistically significant correlation between serum bilirubin level and MASI scores in the patient group. The mean serum GGT level was 12.71±6.05 U/L in melasma patients and 15.37±6.83 U/L in the control group; There was no statistically significant difference between the serum GGT levels of the patient group and the control group (p=0.066). Although bilirubin and GGT are molecules that can play a role in the etiopathogenesis of melasma, the insignificance of GGT levels and the inability to show the relationship and correlation of both molecules with disease activity and severity suggest the existence of possible molecules that play a more dominant role in the etiopathogenesis of the disease. We think that this issue can be clarified with more comprehensive prospective studies on the etiopathogenesis of melasma.