Sağlık çalışanlarında kesici delici alet yaralanmalarının değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of cutting piercing tool injuries in healthcare workers: A retrospective study
  1. Tez No: 786506
  2. Yazar: SEVAL AKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık çalışanları meslek hayatları boyunca çeşitli tehlike ve risklerle karşılaşmaktadır. Bu risklerin başında da kesici delici alet yaralanmaları (KDAY) ve enfeksiyona bağlı hastalıklar gelmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının karşılaştıkları kesici delici alet yaralanmalarını tespit ederek, risklerinin azaltılmasına yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma İstanbul ilinde özel bir hastanede görev yapan tüm sağlık çalışanlarını kapsamaktadır. Bu araştırma retrospektif ve kesitsel türde olup, 2014- 2019 tarihleri arasında elde edilen olay bildirim formları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen olay bildirim formlarının yüzde frekans oranları hesaplanarak analizler yapılmıştır. Bu amaçla meydana gelen kesici delici alet yaralanmaları meslek gruplarına, aylara, aletin türüne, yaralanma şekli ve yapılan müdahale vb. yıllara göre sınıflandırılmıştır. Kesici delici alet yaralanmalarında vakaların büyük bölümü 2016 yılında, en az vakanın ise 2019 yılında yaşandığı tespit edilmiştir. Yaralanmaların el parmak bölgesinde olduğu, yaralanma aletinin ise (%92,86) ile iğne ucu olduğu bulunmuştur. Yaralanma vakalarının (%35,71)'i cerrahi birimlerde, (%41,67)'i yoğun bakımlarda ve (%34,78)'si polikliniklerde olduğu, vakaların damar yolu açma, serum seti takma-çıkarma ya da kan alma esnasında olduğu saptanmıştır. Çalışanların KDAY ile ilgili eğitim aldıkları bilinmekte, yaralanma esnasında koruyucu ekipman kullanımının olmadığı, yaralanmaya neden olan aletin kontamine olduğu, bulaş riskinin ise bilinmediği, yeterli olay bildiriminin yapılmadığı saptanmıştır. Kesici delici alet yaralanmalarının önlenmesi için standart önlemlere uyum sağlanması önemli olup Risklerin önemli sonuçlarının olduğu bilinmeli, kurum içi eğitimlerin tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health workers face various dangers and risks throughout their professional lives. At the beginning of these risks are cutting tool injuries (CTI) and diseases related to infection. The aim of this study is to identify the cutting tool injuries encountered by health workers and to develop solutions to reduce their risks. The research covers all health workers working in a private hospital in Istanbul. This research is retrospective and cross-sectional and was carried out by examining the event notification forms obtained between 2014 and 2019. The percentage frequency rates of the obtained event notification forms were calculated and analyzes were made. For this purpose, cutting tool injuries are classified according to occupational groups, months, type of tool, type of injury and intervention etc. The majority of cases of the incisor injuries occurred in 2016. It was found that the injuries were in the finger area of the hand and the wound tool (92.86%) and the needle tip were found. It was determined that 35.71% of the injury cases were in surgical units, 41.67%) were in intensive care units and 34.78% were in polyclinics, and the cases were during vascular access, serum set insertion-removal or blood collection. In CTI, blood was formed with body fluid (87.50%) with a high risk of transmission. It is known that the employees received training on CTI, it was determined that there was no use of protective equipment during the injury, that the device causing the injury was contaminated, that the risk of contamination was unknown, and that adequate incident notification was not made. Compliance with standard precautions is important and necessary to prevent cutting tool injuries. It should be known that the risks have important consequences, and it is recommended to and training for the department.