Glokomatöz görme alanı defektlerinin humphrey 24-2 sıta standard, sıta fast ve sıta faster testleri ile karşılaştırılması
Comparison of glocomatus visual field defects with humphrey 24-2 sita standard, sita fast and sita faster tests
- Tez No: 786542
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Glokomatöz görme alanı defekti olan hastalarda Humphrey otomatik perimetri cihazı (HFA3 Model 840, Zeiss) ile yapılan 24-2 Swedish Interactive Thresholding Algorithm (SITA) Standard, SITA Fast, SITA Faster testlerinin karşılaştırılması. Method: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Glokom Birimi'nde takipli glokomatöz görme alanı defekti olan 72 hastanın 72 gözü prospektif olarak dahil edildi. Hastalara Humphrey otomatik perimetri cihazı ile 24-2 SITA Standard, SITA Fast, SITA Faster testleri uygulandı. Bu 3 test; test süreleri, global indisler (MD, PSD, VFI) ve ayrıca glokomatöz defektin genişlik ve derinliği açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Yetmiş iki hastanın 36'sı (%50) erkek, 36'sı (%50) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 66.01 ± 10.22 yıl (31-88 yıl) idi. Glokom tanıları 45 hastada (%62.5) primer açık açılı glokom, 10 hastada (%13.9) psödoeksfoliasyon glokomu, 7 hastada (%9.7) normal tansiyonlu glokom, 6 hastada (%8.3) kronik dar açılı glokom, 2 hastada (%2.8) pigmenter glokom, 1 hastada (%1.4) üveitik glokom ve 1 hastada (%1.4) juvenil glokom idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare 24-2 Swedish Interactive Thresholding Algorithm (SITA) Standard, SITA Fast, SITA Faster tests performed with Humphrey automated perimetry (HFA3 Model 840, Zeiss) in patients with glaucomatous visual field defect. Method: Seventy-two eyes of 72 patients with glaucomatous visual field defects, who were followed up at Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Glaucoma Unit, were included in the study prospectively. 24-2 SITA Standard, SITA Fast and SITA Faster tests were applied to the patients with Humphrey automated perimetry device. These 3 tests were compared in terms of test duration, global indices (MD, PSD, VFI) and also width and depth of glaucomatous defect. Results: Seventy-two patients consisted of 36 (50%) male and 36 (50%) female. The mean age of the patients was 66.01 ± 10.22 years (31-88 years). Glaucoma diagnosis was primary open-angle glaucoma in 45 patients (62.5%), pseudoexfoliation glaucoma in 10 patients (13.9%), normal tension glaucoma in 7 patients (9.7%), chronic angle closure glaucoma in 6 patients (8.3%), pigmentary glaucoma in 2 patients (2.8%), uveitic glaucoma in 1 patient (1.4%) and juvenile glaucoma in 1 patient (1.4%).