The effects of financial anxiety and financial literacy on mental accounting processes: A survey of university students in Turkey
Finansal kaygı ve finansal okuryazarlığın zihinsel muhasebe süreçleri üzerine olan etkisi: Türkiye'deki üniversite öğrencilerine yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 786562
  2. Yazar: AYBERK SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma kapsamında finansal kaygı ve finansal okuryazarlığın bireylerin finansal faaliyetlerini düzenlemek, değerlendirmek ve takip etmek için kullandıkları bilişsel bir mekanizma olan zihinsel muhasebe süreçleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'deki üniversite öğrencileri üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Toplanan veriler üzerinde yürütülen istatistiksel analizler ile üniversite öğrencilerinin finansal kaygı ve finansal okuryazarlık düzeylerinin, zihinsel muhasebenin üç temel bileşeni olan kayıp ve kazançların çerçevelenmesi, bütçeleme ve seçim basamaklama davranışları üzerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the effects of financial anxiety and financial literacy on individuals' mental accounting processes which is a cognitive mechanism used to organize, evaluate, and keep track of their financial activities. A survey study among university students in Turkey is conducted. By utilizing the collected data, we conducted statistical analyses to examine the effects of students' financial anxiety and financial literacy levels over the three main components of mental accounting which are the framing of gains and losses, budgeting, and choice bracketing.