Davranışsal finans kapsamında bireylerin finansal davranışlarını etkileyen faktörler üzerine ampirik bir inceleme
An empirical study on factors affecting individuals' financial behaviors within the scope of behavioral finance
- Tez No: 981951
- Danışmanlar: DR. AYTAÇ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada bireylerin finansal davranışlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı; finansal kaygı, finansal okuryazarlık, finansal tutum ve tasarruf davranışının finansal davranış üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini 18 yaşını doldurmuş ve finansal açıdan gelir sahibi bireyler oluşturmaktadır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış ve toplamda 398 geçerli anket analiz kapsamına alınmıştır. Analiz sürecinde öncelikle demografik değişkenlere göre farklılıkların belirlenmesi amacıyla t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Daha sonra, finansal kaygı, finansal okuryazarlık, finansal tutum ve tasarruf davranışının finansal davranış üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, değişkenler arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu ve bazı demografik faktörlerin finansal davranış üzerinde farklılık yarattığı ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, bireylerin finansal davranışlarının yalnızca rasyonel faktörlerden değil, aynı zamanda psikolojik ve tutumsal faktörlerden de etkilendiğini göstermektedir. Bu yönüyle araştırma, finansal davranışların daha bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors influencing individuals' financial behaviors. The main aim of the research is to reveal the effects of financial anxiety, financial literacy, financial attitude, and savings behavior on financial behavior, as well as to evaluate whether these variables differ according to demographic characteristics. The sample of the study consists of individuals who are at least 18 years old and have income from a financial perspective. Data were collected through a survey method, and a total of 398 valid surveys were included in the analysis. In the analysis process, t-tests and ANOVA tests were first applied to determine differences based on demographic variables. Subsequently, regression analysis was conducted to reveal the effects of financial anxiety, financial literacy, financial attitude, and savings behavior on financial behavior. The results of the analyses indicated significant relationships among the variables and showed that some demographic factors create differences in financial behavior. The findings suggest that individuals' financial behaviors are influenced not only by rational factors but also by psychological and attitudinal factors. In this respect, the research contributes to a more holistic understanding of financial behaviors.