Avusturya Veraset Savaşları sırasında Avusturya-Osmanlı İmparatorluğu münasebetleri (Marıa Theresıa–I. Mahmud dönemi) (1740-1748)
Austrian-Ottoman state relations during the Wars of Austrian Succession (Maria Theresia-I. Mahmud period) (1740-1748)
- Tez No: 786607
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İmparatorluk veraseti asırlar boyunca hem Osmanlı Devleti'nde hem de Avusturya Devleti'nde babadan oğula geçmiştir. Fakat veraset sistemi XVIII. asrın ortalarından itibaren Avusturya Devleti'nde değişmeye başlamıştır. Değişen bu sistem, Avusturya Devleti'ni 1740-1748 yılları arasında sekiz yıl sürecek olan bir veraset savaşına sürüklemiştir. Veraset savaşları Orta Avrupa bölgesindeki devletlere iktisadî ve askerî açıdan büyük zararlar vermiş, Osmanlı Devleti de bu savaş döneminden iktisadî olarak etkilenmiştir. Hem iç siyasette hem de dış siyasette buhranlı bir süreçten geçen Osmanlı ve Avusturya Devletleri arasındaki bu dönem, sulh şeklinde geçmiştir. Bu tez çalışmasında, 1740-1748 yılları arasında Avusturya'da ortaya çıkan veraset savaşları sırasındaki Osmanlı-Avusturya münasebetleri, veraset savaşları öncesinde Avusturya'daki genel durum ve bu süreçte Osmanlı-Avusturya arasındaki münasebetlere etki eden kişiler hakkında Almanca, İngilizce ve Türkçe kaynakların yardımı ile bilgi verilmiştir. Bu çalışma, giriş ve sonuç bölümü hariç üç bölüm başlığı altında oluşturulmuştur. Tez çalışmasının araştırması yapılırken ortaya çıkan sorular, tez içerisinde cevaplanmaya çalışılmıştır. Osmanlı-Avusturya münasebetlerine dâir hem Türkçe literatürde hem de Almanca ve İngilizce literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple, Avusturya Veraset Savaşları esnasında Avusturya ve Osmanlı arasında geçen münasebetler, karşılaştırılmalı bir şekilde yansıtılmaya çalışılmıştır. İncelenen bu kaynaklar bütüncül bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Çalışmada karşılaştırılmalı olarak analiz edilen bulgular neticesinde hedeflediğimiz amaç hem Batı hem de Doğu bakış açısının literatüre kazandırılmaya çalışılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
The imperial succession was passed from father to son in both the Ottoman Empire and the Austrian State for centuries. However, the inheritance system started to change in the Austrian State in the middle of the eighteenth century. This changed system dragged the Austrian State into a war of succession that would last eight years between 1740 and 1748. Wars of succession caused great economic and military damage to the states in the Central European region, and the Ottoman Empire was also economically affected by this war period. This period between the Ottoman and Austrian States, which went through a crisis in both domestic and foreign politics, passed in the form of peace. In this thesis, with the help of German, English and Turkish sources, the Ottoman-Austrian relations during the succession wars that emerged in Austria between 1740-1748, the general situation in Austria before the succession wars and the information have been given about the people who influenced the Ottoman-Austrian relations in this process. This study is composed of three chapters, excluding the introduction and conclusion. The questions that arose during the research of the thesis were tried to be answered in the thesis. There are many studies on Ottoman-Austrian relations in Turkish and German and English literature. For this reason, the relations between Austria and the Ottoman Empire during the War of the Austrian Succession were tried to be reflected in a comparative way. These examined sources were analyzed with a holistic approach. As a result of the findings analyzed comparatively in the study, our aim was to try to bring both Western and Eastern perspectives to the literature.