Patellofemoral osteoartritte artroskopik lateral retinakular gevşetmenin etkinliği
- Tez No: 786626
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmaya Ocak ve Kasım 2004 tarihleri arasında artroskopik lateral retinaküler gevşetme uygulanan 35 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda patellofemoral osteoartrit mevcuttu. Hastalar preoperatif ve postoperatif 3,6,12 ve 18. aylarda Vizüel Anolog Skala (VAS) ve The Western Ontario ve McMaster Universiteleri (WOMAC) OA indeksi ile değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastaların 28'i kadın (%80), 7'si ise erkekti (%20). Hastaların ortalama yaşı 53,9 (39-67) idi.
Özet (Çeviri)
This study included 35 patients who underwent arthroscopic lateral retinacular release between January and November 2004. All patients had patellofemoral osteoarthritis. Patients were evaluated preoperatively and at postoperative 3, 6, 12 and 18 months with the Visual Analogue Scale (VAS) and The Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) OA index. Of the patients, 28 (80%) were female and 7 (20%) were male. The mean age of the patients was 53.9 (39-67).