Türkiye'de Suriyeli mülteciler konusunun güvenlikleştirilmesi: Siyasi parti söylemlerinin Mersin'de yaşayan Suriyeli mülteciler üzerinde etkileri
Securitization of Syrian refugees in Turkey: The impacts of statements by political parties on refugees in the city of Mersin
- Tez No: 786632
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Soğuk Savaş sonrası süreçte askeri boyutun ön planda olduğu devlet merkezli güvenlik anlayışı değişime uğramış, ekonomik, insani ve çevresel boyutları olan çok yönlü güvenlik anlayışı ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle Soğuk Savaş sonrası sürecin ortaya koyduğu ekonomik sorunlar, kimlik temelli çatışmalardan doğan etnik ve dinsel sorunlar ile göç, güvenlik kavramının en önemli bileşenleri halini alarak uluslararası toplumun güncel sorunları arasında yer almıştır. Bu çerçevede Suriye İç Savaşı'nın ortaya çıkardığı mülteci sorunsalı hem uluslararası toplumu hem de Türkiye'yi derinden etkilemiştir. Türkiye'de göç konusu siyasi aktörler tarafından birkaç açıdan güvenlikleştirilerek iç siyasetin önemli tartışma konularından biri halini almıştır. Bu çalışmada göç olgusunun Türkiye'de nasıl bir güvenlik sorunsalı oluşturduğu ve sorunlara yönelik siyasi partilerin söylemlerinin nasıl şekillendiği Mersin ilinde yaşayan Suriyeli mülteciler üzerinden değerlendirilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War, the concept of security has been transforming from the state centric approach of military security to human related security to include human rights, environment and migration. In particular, etnic and identy related conflicts between states and within state has genereted a number of human related security issues such as migration. Internal war in Syria has resulted in a huge migration flux which has an enormous impacts on international politics and Turkish domestic politics. Societal actors and political parties in Turkey have effectively securitized Syrian refugees on economic, social grounds. This study examines how statements by political parties on this issue have influenced Syrian refugees in the city of Mersin.