Polikliniğimizde vitiligo tanısı alan hastaların epidemiyolojik ve klinik verilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of epidemiological and clinical data of patients diagnosed with vitiligo in our outpati̇ent clinic
- Tez No: 786672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ALYANAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Vitiligo, progresif fonksiyonel melanosit kaybından kaynaklanan edinilmiş, depigmente maküler lezyonlarla karakterize bir deri hastalığıdır. Vitiligo toplumda sık görülen bir hastalık olup, hastaları kozmetik ve psikososyal açıdan önemli ölçüde etkilemektedir. Hastalıkla ilgili yapılan detaylı ve geniş epidemiyolojik ve klinik değerlendirmeler hastalığın ilerleyiş süreci, tedavi seçimi, eşlik eden hastalıkların artan farkındalıkla erken tanı ve tedavisinde yol gösterici olmaktadır. Bu nedenle, kliniğimize başvuran ve vitiligo tanısı alan hastaların epidemiyolojik ve klinik verilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya non-segmental vitiligo olarak değerlendirilen 327 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri (yaş ve cinsiyet), vitiligo başlangıç yaşı ve hastalık süresi, vitiligo nedeniyle kullandığı tedaviler, vitiligo klinik tipi, lezyonların yerleşim bölgesi, eşlik eden otoimmün tiroid hastalığı verileri kayıt altına alınarak değerlendirildi. Bulgular: 327 hastanın 169'u (%51,7) erkek, 158'i (%48,3) kadın hastadan oluşmaktaydı. Erkek/kadın oranı 1,1:1 olarak bulundu. Hastaların ortalama yaşı 37,26±18,07 yıl, cinsiyete göre yaş ortalamaları kadınlarda 37,44±18,19 yıl, erkeklerde 37,08±18 yıldı. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 29,17±15,79 yıl, cinsiyete göre ortalama başlangıç yaşı kadınlarda 29,13±16,46 yıl, erkeklerde 29,2±15,15 yıldı. Hastaların %54'ü
Özet (Çeviri)
Aim: Vitiligo is a skin disease characterized by acquired, depigmented macular lesions resulting from progressive loss of functional melanocytes. Vitiligo is a common disease in the society and affects patients significantly in terms of cosmetic and psychosocial aspects. Detailed and extensive epidemiological and clinical evaluations of the disease guide the progression of the disease, the choice of treatment, and the early diagnosis and treatment of comorbidities with increased awareness. Therefore, it was aimed to retrospectively evaluate the epidemiological and clinical data of patients who applied to our clinic and were diagnosed with vitiligo. Material and Methods: 327 patients evaluated as non-segmental vitiligo were included in the study. Demographic characteristics of the patients (age and gender), age at onset of vitiligo and duration of disease, treatments used for vitiligo, clinical type of vitiligo, location of lesions, accompanying autoimmune thyroid disease data were evaluated. Results: Of 327 patients, 169 (51.7%) were male and 158 (48.3%) were female. The male/female ratio was found to be 1,1:1. The mean age of the patients was 37.26±18.07 years, the mean age according to gender was 37.44±18.19 years in females and 37.08±18 years in males. The mean age of onset of the disease was 29.17±15.79 years, the mean age of onset by gender was 29.13±16.46 years in females and 29.2±15.15 years in males. 54% of the patients were