Bariatrik cerrahi sonrası ağırlık kaybının biyokimyasal parametrelere etkisi
The effect of weight loss on biochemical parametres afterbariatric surgery
- Tez No: 786673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bariatrik cerrahi, obez bireylerde ağırlık kaybı ile beraber antropometrik ve biyokimyasal parametreler üzerinde umut verici etkiler göstermektedir. Bu çalışma, bariatrik cerrahi sonrası postoperatif ağırlık kaybının biyokimyasal parametrelerdeki değişime etkisi ve bu etkinin operasyon yöntemi ile ilişkisini değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017-2020 yılları arasında Liv Hospital Ankara hastanesinde obezite tanısı almış, toplam 40 sleeve gastrektomi ve mini gastrik bypass operasyonu geçiren birey üzerinde retrospektif çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen bireylerin, preoperatif dönem 1.ay ve postoperatif dönem 1.3. 6. 12. ay biyokimyasal parametreleri ve antropometrik ölçümleri değerlendirilmeye alınmıştır. Biyokimyasal bulgular için hastanenin kayıtlı rutin verilerinden yararlanılmıştır. Bireylerin sosyo demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik besin tüketim durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bariatric surgery shows promising effects on weight loss and anthropometric and biochemical parameters in obese individuals. This study was conducted in the postoperative period after bariatric surgery the effect of weight loss on changes in biochemical parameters during the months and the relationship of this effect with the method of operation were evaluated. The research was carried out as a retrospective study on individuals who were diagnosed with obesity at Liv Hospital Ankara hospital between 2017 and 2020 and underwent a total of 40 'sleeve gastrectomy' and 'mini gastric bypass' operations. The individuals included in the study were at the beginning of the preoperative period, 1, 3, 6, 12 months and postoperative period 1,3,6,12. Moon blood findings and anthropometric measurements were evaluated. Of the individuals included in the study, the preoperative period is the beginning, 1, 3, 6, 12. month and postoperative period 1, 3, 6, 12. The lunar blood findings and anthropometric measurements were evaluated. The registered routine data of the hospital were used for blood analysis. The socio-demographic characteristics of the individuals, their eating habits, and their 24-hour food consumption status were determined.