Zeki karar sistemleri ve bazı askeri uygulamaları
Clever decision systems and some military practices
  1. Tez No: 78673
  2. Yazar: RECEP BENZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER : Bilgisayar, Sibernetik, Zeki, Mantık Karar sistemlerinin otomasyon sistemlerine girmesi sibernetik teknolojisi sayesinde olmuştur. Zeki karar sistemlerini insanın akıl yapısını ve fonksiyonlarını taklit eden sistemler olarak adlandırabiliriz. Yapay zeka, uzman sistemler, robotik, yapay sinir ağları, bulanık mantık zeki karar sistemlerinin uzmanlık alanları olarak sayabiliriz. Bilgi tabanlı sistemler üzerine kurulmuş olan zeki karar sistemleri yüksek bir teknolojiye sahiptirler. Kritik teknolojilerin uygulanmasında bilgilerin paylaşılmasında ve elde edilmesinde bilgi tabanı çok önemli bir yer tutmaktadır. Son zamanlarda popüler olmaya başlayan zeki karar sistemleri çalışmaları bilgisayar bilimine yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu öncelikle askeri teknolojilerde ve endüstri uygulamalarında ortaya çıkmaktadır. Zeki karar sistemleri dünya pazarında daha çok askeri sanayide kendini göstermektedir. Dünyada çok fazla uygulanan sistemler değildir. Çünkü bu sistemler önemli miktarda para, enerji ve emek gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
CLEVER DECISION SYSTEMS AND SOME MILITARY PRACTICES SUMMARY KEYWORDS : Computer, Cybernetic, Clever, Logic Using the decision systems in otomation system has entered after the improvement of the cybernetics technology. We can call the clever decission systems as imitating the brain function of the human. Artificial Intelligence, expert systems, robotic, artificial nerve networks and complex logic can be called the professional fields of the clever decision systems. The clever systems used in the systems based on database high tecnology. Database is very important for applying the criticial technology and for sharing and optaining data. The clever decision systems being recently have broght a new dimension to the computer science. That previously emerged in military technology and industrial application. In worldwide marketing we can mainly see that the clever decision systems in the military industry. Because these systems need large amount of energy cost and trouble.