Okul öncesi dönem çocuklarının problemli medya kullanımları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic media use and social skills of preschool children
- Tez No: 786752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Okul öncesi dönem çocuklarının problemli medya kullanımları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu çalışma nicel araştırma yöntemi ile planlanmıştır. İlişkisel tarama modelinden faydalanılan çalışmada, demografik bilgi formu, Problemli Medya Kullanım Ölçeği (PMKÖ) ebeveyn formu ve Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu MEB'e bağlı Edirne İlinde beş okul öncesi eğitim kurumunda öğrenime devam eden 101 çocuk oluşturmaktadır. Problemli Medya Kullanım Ölçeği ve demografik bilgi formu araştırmaya katılan çocukların ebeveynleri tarafından doldurulmuş olup araştırmaya katılan çocukların öğretmenleri de çalışmaya katılan her bir çocuk için Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeğini doldurmuşlardır. Araştırma sonuçlarında, katılan toplam 101 çocuğun problemli medya kullanım durumu arttıkça sosyal becerilerinin (kızgınlık davranışlarını kontrol etme, değişikliklere uyum sağlama, amaç oluşturma ve kendini kontrol etme becerileri) azaldığı belirlenmiştir. Çalışmada, problemli medya kullanımı sosyal becerilerin %16'sını açıklamakla birlikte mevcut çalışma grubunun problemli medya kullanımlarının çok yüksek olmadığı da belirlenmiştir. Problemli medya kullanımının erkek çocuklarda daha fazla görüldüğü kızların ise sosyal becerilerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çocukların yaşlarının artması ya da azalması problemli medya kullanımlarını farklılaştırmazken; çocukların okul öncesi eğitim kurumuna devam etmesinin problemli medya kullanımlarında düşüşü beraberinde getirdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar tartışılarak araştırmacılara, öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the relationship between the problematic media use of preschool children and their social skills, was planned with the quantitative research method. In the study using the relational screening model, demographic information form, the Problematic Media Use Scale (PPSS) parent form and the Social Skills Assessment Scale (SBSS) were used. The study group of the research consists of 101 children who continue their education in five pre-school education institutions in Edirne, which is affiliated to the Ministry of National Education. The Problematic Media Use Scale and demographic information form were filled in by the parents of the children participating in the study, and the teachers of the children participating in the study also filled out the Social Skills Evaluation Scale for each child participating in the study. As a result of the research, it was determined that as the problematic media use status of the 101 children who participated in the study increased, their social skills (controlling anger behaviors, adapting to changes, setting goals and self-control) decreased. In the study, although problematic media use explains 16% of social skills, it was also determined that the problematic media use of the current study group was not very high. It has been determined that problematic media use is more common in boys, and girls' social skills are higher than boys. While the increase or decrease in the age of children does not differentiate their problematic media use; It has been observed that children's attendance at pre-school education institutions leads to a decrease in problematic media use. The results obtained from the research were discussed and suggestions were made for researchers, teachers and parents