Sosyal konstrüktivizm perspektifinden Avrasyacılık ve Rusya Federasyonu dış politika pratikleri: Putin dönemi (2000-2020)
Eurasianism and foreign policy practices of the Russian Federation from the perspective of social constructivism: The Putin era (2000-2020)
  1. Tez No: 786771
  2. Yazar: TUBA TAŞLICALI KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında ardıl devlet Rusya Federasyonu eski nüfuz alanında yakın çevre doktrini eksenli revizyonist eylemlerde bulunmakta ve kendisine tekrar küresel güç olmaya yönelik bir hedef çizmektedir. Bu araştırmada Rusya Federasyonu'ndaki Avrasyacı tutumunun birey düzeyinde Rus kimliğinin inşasında nasıl kullanıldığının, devlet düzeyinde ülkenin dış politika kararlarını nasıl belirlediğinin, sistem düzeyinde tüm devletleri Batı hegemonyasından kurtulmaya yönelik telkinlerinin yeni dünya düzenini nasıl şekillendirdiğinin örnek olaylar ve olgular üzerinden analizi amaçlanmıştır. Araştırmanın teorik alt yapısı uluslararası sistemin anarşik yapısının genel geçer olduğunu savlayan Realist teoriye yönelik kültür, kimlik ve sosyal etkileşim temelli eleştiriler getiren Sosyal Konstrüktivizme dayandırılmıştır. Bu teorinin seçilmesindeki temel sebep Rusya Federasyonu'nun dış politikasında son dönemlerde söz konusu değerlere atfettiği önem ve yeni dünya düzeninde çok aktörlü yapının eski hakim teoriler tarafından analizinin kısıtlılığına olan bakış açımızdır. Tezin temel hipotezi“Rusya Federasyonu'nun Avrasyacı yaklaşımı Rus kimliğinin tekrar inşasında araç olarak kullanılmakta, dış politikasında revizyonist eylemler sergilenmesine sebep olmakta ve Rusya Federasyonu Avrasyacı fikriyat desteği ile tekrar küresel güç statüsüne dönmeyi hedeflemektedir”olarak sunulmuştur. Bu kapsamda araştırmanın bağımsız değişkeni“Avrasyacı yaklaşım”, bağımlı değişkenleri ise“Rus kimliği, Rusya Federasyonu'nun dış politikası ve Rusya Federasyonu'nun küresel güç elde etme çabası”olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada konunun komplikeliği sebebiyle yöntem olarak söylem analizi ile vaka analizi beraber kullanılmış; çalışma zaman bağlamında 2000-2020 yılları arasındaki örnek olaylar ve olgularla sınırlandırılmıştır. Bu çalışma sonucunda araştırmanın temel hipotezi büyük oranda doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union, the successor state of the Russian Federation has been taking revisionist actions based on the doctrine of the near abroad in its former sphere of influence and has set itself a goal of becoming a global power again. In this research, it is aimed to analyze how the Eurasian attitude in the Russian Federation is used in the construction of the Russian identity at the individual level, how it determines the foreign policy decisions of the country at the state level, how the suggestions to all states to end Western hegemony shape the new world order at the system level through case studies and facts. The theoretical background of the research is based on Social Constructivism, which criticizes the Realist theory based on culture, identity and social interaction. as Realist theory claims that the anarchic structure of the international system is universal. The main reason for choosing this theory stems from the importance that the Russian Federation has recently attached to these values in its foreign policy and our perspective on the limitation of the analysis of the multi-actor structure in the new world order by the dominant theories of international relations. The main hypothesis of the thesis is presented as“The Eurasian approach of the Russian Federation is used as a tool in the construction of the Russian identity, it causes revisionist actions in its foreign policy, and the Russian Federation aims to return to the status of a global power with the support of the Eurasianist idea”. In this context, the independent variable of the research was determined as“Eurasian approach”and the dependent variables were determined as“Russian identity, foreign policy of the Russian Federation and Russian Federation's effort to gain global power status”. In this study, discourse analysis and case analysis were used together as a method due to the complexity of the subject and limited to case studies and cases between the years 2000-2020 in the context of time. As a result of the study, the main hypothesis of the research was largely confirmed.