Lise öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleri ile yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri arasındaki ilişki
The relationship between high school students' Enneagram personality types and their stereotyped thoughts about foreign languages
- Tez No: 786772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleriyle yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda yöntem olarak ilişkisel tarama yöntemi, örneklem olarak seçkili örnekleme yöntemi olan uygun örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemini Gebze ilçesinde bulunan 4 farklı lisede öğrenim gören lise 3 ve lise 4.sınıf'tan toplamda 410 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Subaş ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen Enneagram Kişilik Ölçeği, Ünal (2015) tarafından geliştirilen Yabancı Dile Yönelik Kalıplaşmış Düşünce Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.00 kullanılarak lise öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleri ile yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerinin; cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amacıyla“Bağımsız Grup T-Testi ve tek yönlü varyans analizi olan ANOVA”kullanılmıştır. Lise öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleriyle yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla“Pearson Korelasyon”kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda lise öğrencileri en yüksek dağılımı gösteren Enneagram kişilik tiplerinden Tip 7 Maceracı olarak bulunmuştur. Ayrıca lise öğrencilerinin kişilik tipleri; cinsiyete, sınıf düzeyine ve okul türüne göre farklılaşmasının anlamlı olmadığı belirtilmiştir. Lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri cinsiyete göre farklılaşmasının anlamlı olduğu görülmüştür. Bu sonuca göre kız öğrencilerin kalıplaşmış düşünce düzeyleri erkek öğrencilerin kalıplaşmış düşüncelerinden daha yüksektir. Lise öğrencilerinin yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşüncelerinin; sınıf düzeyi ve okul türüne göre farklılaşmasının ise anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Lise öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleriyle yabancı dile yönelik kalıplaşmış düşünceleri arasında ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the Enneagram personality types of high school students and their stereotyped thoughts about foreign language. For this purpose, relational screening method was preferred as a method and convenient sampling method, which is a selective sampling method, was preferred as a sampling method. The sample of the study consists of 410 students from high school 3rd and 4th grade studying in 4 different high schools in Gebze. Enneagram Personality Test developed by Subaş and Çetin (2017) and Stereotyped Thoughts About Foreign Language Scale developed by Ünal (2015) were used as data collection tools in this study. The data were analyzed with SPSS 26.00.“Independent Sample T-Test”was used to determine whether the high school students' Enneagram personality types and stereotyped thoughts about foreign language differ significiantly according to gender, grade level and“One-way Analysis of Variance ANOVA”was used to determine whether the high school students' Enneagram personality types and stereotyped thoughts about foreign language differ significiantly according to school type.“Pearson Correlation Coefficient”was used to determine whether there is a relationship between the Enneagram personality types of high school students and their stereotyped thoughts about foreign language. At the end of this study, the majority of high school students were found to have Type 7 Adventurer. In addition, high school students' Enneagram personality types didn't differ significantly according to gender, grade level and school type. It was determined that high school students' stereotyped thoughts about foreign language are at a moderate level. In addition, it was observed that high school students' stereotyped thoughts about foreign languages differed according to gender. According to this result, stereotyped thoughts about foreign language levels of female students are higher than male students' stereotyped thoughts. The high school students' stereotyped thoughts about foreign languages didn't differ significantly according to grade level and school type. It was concluded that there is no relationship between the Enneagram personality types of high school students and their stereotyped thoughts about foreign language.