GSM sistem yapısı ve kalman filtre uygulaması
GSM system description and kalman filter applications
- Tez No: 78678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: GSM, Hücresel Ağ, Kalman Filtresi Bu çağın büyük buluşlarından birisi Gezici haberleşme teknolojisinin yaygınlaşmasıdır. Ufak bir telsiz el aletiyle çağrı alma ve konuşma imkanı gerçektende etkileyicidir. Telli normal telefonlar, eğer aranan kişi telefonun bulunduğu yerde ise telefonla konuşma imkanı verir. Gezici Telefon nerede olursa olsun aranan kişiye herzaman ulaşma imkanı sağlamaktadır. İlk Gezici telefon sisteminden bu yana, Gezici telekomünikasyon endüstrisi birçok gelişmeler göstermiş ve bütün dünyada birçok farklı sistem kullanılmıştır. Dijital hücresel bir sistem olan GSM, 1991 yılında Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilmiş, kısa sürede bütün dünyada birçok ülke tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hücresel sistemlerin, ana prensibi frekansın tekrar kullanımı olduğu için, Gezici şebekesi planlanırken, baz istasyon yer seçimi, yüksekliği ve elektromanyetik dalga yayılımını etkileyecek diğer faktörleri belirlerken hassas çalışma yapılmalıdır. Bu tezde GSM sistem yapısı, elemanları ve işleyişi incelenmiştir. Sistemde meydana gelen işaret parazitlerini süzmek için kalman filtresinin kullanımı bir örnek vasıtasıyla gösterilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde, GSM sistem yapısı, elemanların tanıtılmas, elemanların sistem içerisinde nasıl kullanıldığı ve sistemin işleyiş biçimi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, sistem hakkında verilen bilgilere ilave olarak sistemin işleyişi ele alınan bir örnek üzerinde anlatılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise yapılmak istenen ve yapılması önerilenler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GSM SYSTEM DESCRIPTION AND KALMAN FILTER APPLICATIONS Mass-market mobile telecomunications is certainly one of the major breakthroughs of end of this millennium. The possibility to make and receive calls through a small wireless handset, wherever you are, is obviously attractive. The business opportunities are tremendous, since one can imagine that every person (not only every home), including children, could be equipped provided that the service is cheap enough. Wireline telephony allows us to reach a place, if someone is there to answer. Mobile telephony allows us to reach a particular person, wherever he or she is. Since the launch of the first mobile telephone service, mobile telecomunication industry has shown various developments, and variety of system have been used all over the world. GSM, which is a digital cellular system, has been accepted by European countries in 1991, has also spread into many countries all over the world. Since the main principle of a cellular network is frequency-reuse, while designing the mobile network, precise attention must be paid on the configuration of the base station locations, height and other parameters which affect electromagnetic wave propagation. In this thesis structure of GSM system, their elements and operations are investigated. To filter the parasites of the signals occuried. in the system, using the kalman filter is successed. In chapter two, structure of GSM system and its elements are introduced. : In chapter three, how the elements introduced in chapter two use in the system and their functional features are investigated. In chapter four, Addionality operation of the system is description on a sample system.