İki atomlu moleküller için esnek döneç modeli
Non rigid rotator model for diatomic molecules
  1. Tez No: 78677
  2. Yazar: AYDIN ÇORUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki atomlu moleküllerin enerii seviyeleri arasındaki geçiş, esnek döneç modeline göre incelenmiştir. iki atomlu moleküllerin spektrumlarında bulunan dönme, titreşim ve elektronik enerji seviyelerinden dönme enerji seviyelerinden bahsedilmiş ve bunun bağlı olduğu, parametreler gözden geçirilmiştir. Öncelikle Schrödinger dalga teorisinin temel varsayımları altında zamandan bağımsız Schrödinger dalga denklemi elde edilmiştir. Moleküllerin dönme hareketlerini inceleyebilmek için öncelikle katı döneç modeli üzerinde durulmuş ve Assosiye Legendre polinomları kullanılarak katı döneç modeline göre geçiş enerjileri hesaplanmıştır. Katı döneç modelinde gözlenemeyen geçişleri bulabilmek için esnek döneç modeli ele alınmıştır. Esnek döneç modelinde dalga denklemini çözebilmek için yaklaşık metodlardan Değişim ve Tedirginlik metodu hakkında bilgi verilmiştir. Dalga denkleminin çözümünde Tedirginlik metodu kullanılmış; fakat her enerji seviyesi yozlaşmış olduğundan farklı bir yaklaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak esnek döneç modeline göre geçiş enerjileri için bir ifade bulunmuştur. Katı döneç ve esnek döneç için hesaplanan geçiş enerjileri gözlenen enerji seviyeleri ile karşılaştırılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY NONRIGID ROTATOR MODEL FOR DIATOMIC MOLECULES In this study, transition between energy levels of diatomic molecules are studied according to nonrigid rotator approximation. Rotational energy level, one of the three enegy levels - rotational, vibrational and electronical ones - found at the spectrum of diatomic molecules are mentioned and the parameters connected with them are considered. Firstly, time - independent Schrödinger wave equation is found under the basic assumptions of Schrödinger wave theory. In order to observe molecules' rotational motions, first of all, it is focused on nonrigid rotator approximation and transition energies between energy levels in relation to the rigid rotator are calculated by using Assosie Legendre polinomials. To find transition not observed in rigid rotator, nonrigid rotator is necessary. In order to solve the wave equation in the nonrigid rotator, an information is given about the two methods, namely variation method and perturbation method. In the solution of wave equation, perturbation method is used, but since each energy level is degenerated, a different approach is applied. In conclusion, a term for transition energies according to nonrigid rotator is determined. At the end, calculated energies for rigid and nonrigid rotator are compared with the observed energy levels respectively. Vlll