Silikajel-alünit adsorban sisteminin sulu ortamdan Nİ2+ giderim potansiyelinin araştırılması
Investigation of the Nİ2+ removal potential of silicagel-alunite adsorbent system from aqueous medium
  1. Tez No: 786788
  2. Yazar: SUZAN RÜSTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, doğal bir mineral olan alünit silikajel ile immobilize edilmiş ve geliştirilen adsorbanın (SA) sulu çözeltilerden Ni2+ iyonu giderme potansiyeli incelenmiştir. pH, adsorban miktarı, zaman, sıcaklık ve başlangıç Ni2+ iyon konsantrasyonu gibi deneysel parametreler kesikli sistemde optimize edilmiştir. Adsorban miktarının ve adsorbat akış hızının sürekli sistemde SA'nın adsorpsiyon performansı üzerine etkileri kırılma noktası çalışmasına ek olarak incelenmiştir. SA ile Ni2+ adsorpsiyon sürecinin yalancı ikinci dereceden kinetik model ile uyumlu olduğu bulunmuştur. Ni2+ iyonlarının SA üzerinde tek tabakalı adsorpsiyonu, 1,69×10-3 mol/g adsorpsiyon kapasitesi ile gerçekleşmiştir. SA'nın yapısı, zeta potansiyeli ölçümü ve IR, SEM/EDS, DTA/TG analizleri ile karakterize edilmiştir. SA'nın gerçek bir atıksu ortamında da Ni2+ adsorpsiyon performansı değerlendirilmiştir Sonuç olarak, ülkemizde yaygın olarak bulunan alünit minerali silikajel ile immobilize edilerek Ni2+ iyonlarının sudan uzaklaştırılmasında etkili bir adsorban haline dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, alunite, a natural mineral, was immobilized with silicagel and the Ni2+ ion removal potential of the developed adsorbent (SA) from aqueous solutions was investigated. The experimental parameters such as pH, adsorbent amount, time, temperature, and initial Ni2+ ion concentration were optimized in the batch system. The effects of the adsorbent amount and the flow rate of adsorbate on the adsorption performance of SA in continuous system were examined in addition to the breakthrough study. The Ni2+ adsorption process on SA was found to be consistent with the pseudosecond-order kinetic model. The monolayer Ni2+ adsorption occurred on the SA surface with an adsorption capacity of 1,69×10-3 mol/g. The structure of SA was characterized by zeta potential measurement and IR, SEM/EDS, DTA/TG analysis. The Ni2+ adsorption performance of SA in a real wastewater environment was also evaluated. As a conclusion, alunite mineral, which is widely available in our country, has been immobilized with silica gel and then transformed into an effective adsorbent for the removal of Ni2+ ions from water.