Vergi Ceza Hukuku'nda defter, kayıt ve belgede tahrifat fiilinin değerlendirilmesi
Evaluation of falsification of books, records and documents in Tax Criminal Law
- Tez No: 786860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türk Vergi Sistemi kural olarak mükellefin beyanı esasına dayanmaktadır. Verginin tarhı mükellefin beyanına, mükellefin beyanı defter kayıtlarına, defter kayıtları da Vergi Usul Kanunu'nda yer alan ilke ve kuralları içinde barındıran belgelere uygun olması gerekmektedir. Bu çalışmada Vergi Ceza Hukuku'nda defter, kayıt ve belgede tahrifat fiili, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan tahrifat fiili ile doktrin ve yargı kararları doğrultusunda benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılarak tahrifat suçundaki hukuki sorunlar ele alınmıştır. Ayrıca dijitalleşme ile birlikte geleneksel anlamda defter, kayıt ve belge kavramı yerini e-belge, e-defter ve e-kayıt, e-imza gibi kavramlara bırakmaya başlamıştır. Bu durum akla Vergi Usul Kanununun 359. maddesinde yer alan defter, kayıt ve belgede tahrifat suçunun dijitalleşme ile birlikte mümkün olup olmayacağı veya nasıl bir şekil alacağı sorusunu getirmekte ve teknolojinin hızlı gelişimine kanunların geç kalmaksızın uyum sağlaması önem arz etmektedir. Son olarak dijitalleşme sürecinin önde gelen yeniliklerinden blok zincir teknolojisinin ve yapay zekânın Vergi Ceza Hukukuna etkisine dair öngörülerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a rule, the Turkish Tax System is based on the taxpayer's declaration. The tax levy must be in accordance with the taxpayer's declaration, the taxpayer's declaration must be in accordance with the book records and the book records must be in accordance with the documents that contain the principles and rules in the Tax Procedure Law. At this work, the act of falsification of books, records and documents in the Tax Criminal Law is compared with the act of falsification in the Code of Civil Procedure No. 6100 and the Turkish Criminal Code No. 5237 in line with the doctrine and judicial decisions and the legal problems in the crime of falsification are discussed. In addition, with digitalization, the concept of books, records and documents in the traditional sense has started to be replaced by concepts such as e-document, e-ledger and e-record, e-signature. This situation brings to mind the question of whether the crime of falsification of books, records and documents in Article 359 of the Tax Procedure Law will be possible or what form it will take with digitalization and it is important that the laws adapt to the rapid development of technology without delay. Finally, it has been tried to make predictions about the effect of block chain technology and artificial intelligence, which are between the leading innovations of the digitalization process, on the Tax Criminal Law.