Otel işletmelerinde dönüştürücü liderlik ve inovasyon yönetimi ilişkisi
The relationship between transformational leadership and innovation management in hotel businesses
- Tez No: 786861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dönüştürücü liderlik ve inovasyon yönetimi ilişkisi pratikte otel işletmelerinin amaçlarına ulaşmasında önem taşıyan ve kuramsal açıdan ele alınması gereken konulardandır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, otel işletmelerinde dönüştürücü liderlik ile inovasyon yönetimi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi, Güney Marmara bölgesinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin farklı departmanlarında çalışanlardan oluşmaktadır. Toplamda 550 kişiye anketler ulaştırılmış düzenli gelen veriler çerçevesinde 457 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere frekans, normallik testi, güvenilirlik, keşfedici faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between transformational leadership and innovation management is one of the issues that are important for hotel businesses to reach their goals in practice and should be dealt with from a theoretical point of view. In this direction, the aim of the study is to determine the relationship between transformative leadership and innovation management in hotel businesses. The sample of the research consists of employees in different departments of 4 and 5 star hotels operating in the Southern Marmara region. Surveys were sent to 550 people in total, and 457 people were surveyed within the framework of the regularly received data. Frequency, normality test, reliability, exploratory factor analysis, correlation and regression analyzes were performed on the obtained data.