Pers giyim kültürünün Avrupa ve Osmanlı saray kostümlerindeki yansımaları ve güncel yorumları
Reflections and current interpretations of Persian clothing culture on European and Ottoman palace costumes
- Tez No: 786868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Pers giyim kültürü İslamdan önce İslamdan sonra olmak üzere ikiye ayrılır. İslamiyet öncesinde tarih sahnesinde yer alan topluluk ve medeniyetler; Medler, Ahamenişler, Partlar, Sasaniler olarak sıralanmaktadır. İslamiyet sonrasında ise; Selçuklular, İlhanlılar, Timurlar, Safeviler, Afşar ve Zendler, Kacarlar ve Pehleviler olarak sıralanmaktadırlar. Çalışmada anılan tüm medeniyetlerin giysileri irdelenilerek ayrıntıları ile açıklanmıştır. Bir sonraki bölümde Osmanlı İmparatorluğu medeniyeti ve giyim tarzları ele alınmış ve Pers saray kıyafetleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Osmanlı ve Pers saray giysileri, Avrupa sarayları abiye giyimleri ile görseller üzerinden karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Persian clothing culture is divided into two as; before Islam and after Islam. Communities and civilizations of history before Islam are listed as Medes, Achaemenids, Parthians, Sassanids. After Islam are listed as Seljuks, Ilkhanids, Timurids, Safavids, Afshar and Zends, Qajars and Pahlavis. The clothes of all the civilizations mentioned in the study were examined and explained in detail. In the next section, the civilization and clothing styles of the Ottoman Empire are discussed and compared with the Persian Palace clothes. As a result, the Ottoman and Persian palace dresses were interpreted by comparing the European palace and Royal dresses through visuals.