Çay ağacı yağının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetoları üzerine mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of microbiological and sensory properties of tea tree oil on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets
- Tez No: 786926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışma ile gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarına çay ağacı yağı sürülerek mikrobiyal ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Örnekler 3 gruba ayrılmıştır. 1. grup (kontrol grubu) , 2. grup % 1 çay ağacı yağı sürülen (B) grup, 3. grup %3 çay ağacı yağı sürülen (C) gruptur. 4±1ºC'de 12 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Filetolar pH, mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri, maya-küf) ve duyusal (görünüş, genel kabul edilebilirlik, koku ve renk) analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the microbial and sensory properties of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets by applying tea tree oil. Method: The samples are divided into 3 groups. 1st group (control group), 2nd group, 1% tea tree oil applied group (B), 3rd group 3% tea tree oil applied (C) group. It was stored at 4±1ºC for 12 days. Fillets werw subjected to pH, microbiological (total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria, yeast-mould) and sensory (appearance, general acceptability, odor and color) analysis.