Borçluya şahsî veya aynî teminat verelenlerin konkordatodaki durumu
Status of persons who provide personal or in-kind guarantees to the borrower in concordat
  1. Tez No: 786927
  2. Yazar: MUHAMMED EFE SOYSAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
7101 sayılı Kanun ile birlikte konkordato hükümlerinde önemli değişiklikler yapılmış ve iflâs erteleme kurumu yürürlükten kaldırılmıştır. Söz konusu değişikliklerle birlikte konkordato kurumunun yaygınlaşması ve kullanım oranının artması sağlanmak istenmiştir. Çalışmamızda öncelikle konkordato kavramı üzerinde durulmuş, konkordatonun amacı, iflâs ile iflâs ertelemeden farkları açıklanmıştır. Ardından konkordato süreci hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İlk bölüm nezdinde konkordato başvurusu, geçici mühlet, kesin mühlet ve konkordatonun tasdiki kavramları üzerinde durulmuş ve bu kavramların sonuçları açıklanmıştır. Çalışmanın konusu dahilinde teminat kavramı açıklanmıştır. Bu açıklamalar nezdinde aynî teminat ile şahsî teminat kavramlarına ve çeşitlerine dair açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde şahsî teminat veren kimselerin konkordato sürecindeki durumu açıklanmıştır. Özellikle borçlar hukuku ve icra iflâs hukuku bakımından konu irdelenmiştir. Borçtan birlikte sorumlu olanlar kavramı açıklanmış ve bu açıdan şahsî teminat verenlerin konkordato sürecindeki durumları, konkordato borçlusu ve alacaklılar ile aralarındaki ilişki irdelenmiş, konu hakkındaki tartışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde aynî teminat veren kimselerin konkordato sürecindeki durumu açıklanmıştır. Konu hakkında doktrin ve yargı kararlarındaki tartışmalara yer verilmiş özellikle üçüncü kişi rehninin konkordato sürecindeki hukukî niteliği ve sürece etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Law No. 7101, important changes were made in the concordat provisions and the suspension of bankruptcy institution was abolished. With the changes in question, it was aimed to spread the concordat institution and increase its usage rate. First of all in our study, the concept of concordat is emphasized, the purpose of concordat, the differences between bankruptcy and suspension of bankruptcy are explained. Then, general information about the concordat process is given. In the first part, the concepts of application for concordat, temporary respite, final respite and approval of concordat are emphasized and the results of these concepts are explained. Within the scope of the study, the concept of guarentees is explained. In these explanations, explanations about the concepts and types of guarentees in kind and personal guarentees are given. In the second part, the situation of the persons giving personal guarantees in the concordat process is explained. In particular, the subject has been examined in terms of the law of obligations and the law of execution and bankruptcy. The concept of those jointly responsible for the debt is explained, and in this respect, the situation of the personal guarantee givers in the concordat process and the relationship between them and the concordat debtor and creditors are discussed, and discussions on the subject are given. In the third part, the situation of those who give guarantees in kind in the concordat process is explained. Discussions in doctrine and judicial decisions on the subject are given, especially the legal nature of the third party pledge in the concordat process and its effect on the process are discussed.