Siklofosfamid nedenli karaciğer hasarı üzerine Selenyum ve Bor'un koruyucu etkisi: NRF-2 keap1 yolağı
Protective effects of selenium and boran on cyclophosphamide- induced liver injury: NRF-2 keap1 signaling pathway
- Tez No: 786935
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ, DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan Siklofosfamid (SP) yüksek dozlarda kullanıldığında toksik bir ilaçtır. Bu çalışmada SP'nin yan etkileri en aza indirmek için antioksidan özellikte ki Selenyum (Se) ve Bor (B) kullanılmıştır. Se, GPx enziminin yapısına katılan, serbest oksijen radikallerin (SOR) sebep verdiği oksidatif stresi azaltmaya yardım eden antioksidan özellikte bir elementtir. Bor'un türevi olan Borik asit (BA), oksidatif strese karşı savunma yapan, kanser ve serbest radikallerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde etki gösteren ayrıca ağır metallerin yarattığı toksisiteyi azaltan ve düzenleyen antioksidan görevinde bir elementtir. Bu çalışmada sıçanlar 6 gruba ayrılmıştır. 1.Grup olan kontrol grubuna 6 gün boyunca sadece serum fizyolojik, 2.Gruba 6 gün boyunca 1.5 mg/kg sadece Se, 3.Gruba 6 gün boyunca 20 mg/kg sadece B, 4.Gruba 4. günde bir kez 200 mg/kg sadece SP (Toksik), 5.Gruba 6 gün boyunca 1.5 mg/kg Se ve yalnızca 4. Gün 1.5 mg/kg SP, 6.Gruba 6 gün boyunca 20 mg/kg B ve yalnızca 4.Gün 20 mg/kg SP intraperitoneal olarak verildi. Öldürülen hayvanlardan karaciğer dokuları alındı ve inflamatuar, biyokimyasal ve histolojik olarak analiz edildi. Elde edilen bulgular sonucunda sadece Se ve sadece B verilen gruplar kontrol grubu ile benzer etki gözlendi. Ancak SP uygulanan grupta hepatositlerde dejenerasyon, inflamasyona gibi toksit etkiler gözlendi. SP ile beraber verilen B ve Se'un karaciğer dokusunda ki hasarı azalttığı gözlendi. Ancak Se'un B'a göre koruyucu etkisi daha fazlaydı. Se ve B SP'nin sebep olduğu hasara karşı koruyucu etki göstermektedir ve birlikte kullanımı da hasarı daha aza indirebilir
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (SP), used in cancer treatment, is a toxic drug when used in high level doses. In this study, antioxidant Selenium (Se) and Boron (B) were used to minimize the side effects of SP. Se is an antioxidant element that participates in the structure of the GPx enzyme and protect prevent cell damage caused by free radicals. Boric acid (BA), a derivative of boron, is an element with antioxidant properties used to terat Cancer and inflammatory disease, prevention of oxidative stress, reduction and regulation of toxic effects of heavy metals. In this study, rats were divided into 6 groups. Group 1, control group only saline for six days, group 2 1.5 mg/kg only Se fors six days, group 3, 20 mg/kg only B fors six days, group 4 200 mg/kg once every 4 days. Kg only SP (Toxic), Group 5 1.5 mg/kg Se for 6 days and only day 1.5 mg/kg SP, Group 6 20 mg/kg, B fors six days and only day 4 20 mg/kg SP given intraperitoneally. Liver tissues were taken from killed animals and analyzed inflammatory and histological. As a result of the findings, only Se and only B groups had similar effects with the control group. However, toxic effects such as degeneration and inflammation were observed in hepatocytes in the SP group. It was observed that B and Se given together with SP reduced the damage in the liver tissue. However, Se'un had a greater protective effect than B.Se and B show a protective effect against the damage caused by SP, and their combined use can reduce the damage to a lesser extent.