Irak'ta barışçıl güç aktarımının önündeki zorluklar ve engeller
Challenges and obstacles to peaceful transfer of power in Iraq
- Tez No: 786936
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyadaki çoğu ülke, adaletsizlik ve zorbalıktan kaçınan anayasal sistemler vasıtasıyla, gücün barışçıl bir şekilde devredilmesi gibi temel bir ilkeyi açıkça veya zımnen şart koşma eğilimindedir. Otoritenin, varlığından bu yana insan özgürlüğü üzerinde ağır bir kısıtlama oluşturduğu, ayrıca otorite adil değilse, onu yöneten topluma zalimane ve adaletsiz bir yaşam biçimi dayattığı bir gerçektir. Bu nedenle, gücün barışçıl bir şekilde devredilmesi konusu, keyfiliği ve zorbalığı dizginlemek için kamusal bir hedef oluşturmaktadır. Bu ilkenin önemi, insan haklarıyla ilgilenen ve insan onurunu koruyan demokratik sistemlerin temel taşını temsil etmesinden de anlaşılmaktadır. Askeri veya zorba kalıplara karşı iktidarın sivil modeli bu ilke ile temsil edilir. Buna rağmen, bu kavramı (barışçıl güç transferi) ele alan yasal metinlerin eksikliğinden kaynaklanan bu konunun tartışılmasında sorunlar vardır ve bu kavramın uygulanmasında büyük engellerin varlığı söz konusudur. Bilinç eksikliği ve sosyal, ekonomik ve siyasi koşullar ile devlet otoriteleri arasında yasal bir dengenin olmaması halkların yöneticilerini seçme ve devletlerini kurma konusunda etki eksikliği yaratmaktadır. Bu çalışma, barışçıl iktidar devri kavramını, engel ve güvenceleri bulmayı ve Irak Cumhuriyeti Anayasasının barışçıl iktidar devrine ilişkin konumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Most countries in the world tend to explicitly or implicitly stipulate the fundamental principle of the peaceful transfer of power through constitutional systems that avoid injustice and tyranny. It is a fact that the authority has imposed a severe restriction on human freedom since its existence, and if the authority is not just, it imposes a cruel and unjust way of life on the society that governs it. Therefore, the issue of the peaceful transfer of power constitutes a public goal to rein in arbitrariness and tyranny. The importance of this principle can also be understood from the fact that it represents the cornerstone of democratic systems that deal with human rights and protect human dignity. The civilian model of power against military or tyrannical patterns is represented by this principle. However, there are problems in discussing this issue due to the lack of legal texts that deal with this concept (peaceful transfer of power), and there are major obstacles to the application of this concept. Lack of awareness and lack of a legal balance between social, economic and political conditions and state authorities creates a lack of influence in electing peoples' rulers and establishing their states. This study aims to find the concept of peaceful power transfer, to find obstacles and guarantees, and to reveal the position of the Constitution of the Republic of Iraq regarding the peaceful transfer of power.