Zebra balık (Danio rerio) larvalarında deltamethrin toksisitesine karşı keçiboynuzu meyvesinin antioksidan özelliklerinin araştırması
Research of antioxidant properties of carob fruits against deltamethrin toxicity in zebra fish (Danio rerio) larvas
- Tez No: 787050
- Danışmanlar: PROF. DR. SALTUK BUĞRAHAN CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biology, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bilim insanları yüzyıllar boyunca keçiboynuzu meyvesini çeşitli alanlarda kullanarak faydalarını araştırmışlardır. Özellikle içeriğinde bulunan fenolik madde ve minarel miktarı farmokoloji alanında ilgi odağı olmuştur.Tarımsal verimliliğin sağlanmasında kullanılan pestisitler, birçok canlı metabolizmasında olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda, pestisitlerin oluşturduğu toksik etkilere karşı yüksek antioksidan özelliklere sahip olan keçiboynuzu meyvesinin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda antioksidan olarak kullandığımız keçiboynuzu meyvesinin farklı dozları ve toksik etki olarak deltamethrin kullanılmıştır.Bu çalışmada oluşturduğumuz gruplar kontrol gruplarıyla karşılaştırılarak ROS, AO, lokomotor ve matabolomik analizleri yapılmıştır.Ayrıca larvalarda oluşan morfolojik degişiklikler kaydedilerek analiz edilmiştir.Zebra balık larvalarında deltamethrinin oluşturduğu toksik etkileri keçiboynuzu meyvesinin yüksek oranda azalttığı tespit edilmiştir. Keçiboynuzu meymesi sulu ekstrasyonu malformasyon oarnında azalma, ROS ve AO oranında iyileşmeler göstererek atioksidan aktivitesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.Tarım alanlarında sıklıkla kullanılan pestisitler insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.Bitkisel antioksidan maddelerin kullanılması toksik etki miktarında azalma göstererek iyileşme oranının artmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Scientists have researched the benefits of carob fruit by using it in various fields for centuries. Especially the amount of phenolic substances and minerals in its content has been the focus of attention in the field of pharmacology. It has been determined that pesticides used to ensure agricultural productivity have negative effects on the metabolism of many living things. In our study, it has been aimed to examine the effects of carob fruit, which has high antioxidant properties, against the toxic effects of pesticides.In our study, different doses of carob fruit, which we used as an antioxidant, and deltamethrin as a toxic effect were used. The groups we formed in this study were compared with the control groups, and ROS, AO, locomotor and matabolomic analyzes were performed. In addition, morphological changes in the larvae were recorded and analyzed.It has been determined that carob fruit reduces the toxic effects of deltamethrin in zebra fish larvae. It has been observed that the aqueous extraction of carob fruit is effective in antioxidant activity by showing a decrease in the rate of malformations and improvements in the rate of ROS and AO.Pesticides, which are frequently used in agricultural areas, have negative effects on human health. The use of herbal antioxidants reduces the amount of toxic effects and increases the recovery rate.