Ayrışma ile somatizasyon düzeyi arasındaki ilişkide beden bütünlüğü ve kendindeliğin aracı rolü
Mediating roles of body connectedness and mindfulness in the relationship between separation-individuation and somatization
  1. Tez No: 787049
  2. Yazar: İLKNUR İNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVZAT MUHTAR, DOÇ. DR. NESLİHAN ARICI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ayrışma bireyleşme, somatizasyon, beden yabancılaşması (disosiyasyon) ve beden farkındalığı (beden bütünlüğü) ve kendindelik değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek ve ayrışma bireyleşme ile somatizasyon arasındaki ilişkide beden yabancılaşması (disosiyasyon), beden farkındalığı ve kendindelik düzeylerinin aracılık rollerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi 20-65 yaş aralığında (Ort.=38,84; SS=11,30) 367 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara sırasıyla Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Form, Ayrışma Bireyleşme Envanteri (SII), Somatizasyon Ölçeği, Beden Bütünlüğü Ölçeği ve Freiburg Kendindelik Envanteri uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi sonucunda, ayrışma bireyleşme ile somatizasyon düzeyi arasındaki ilişkiye beden yabancılaşmasının (disosiyasyon) kısmi olarak aracılık ettiği saptanmıştır. Ayrışma bireyleşme ile somatizasyon düzeyi arasındaki ilişkiye kendindelik düzeyinin ise aracılık etmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between separation individuation, somatization, body dissociation and body awareness (body connectedness) and mindfulness variables and to investigate the mediating roles of body dissociation, body awareness and mindfulness levels in the relationship between separation individuation and somatization. The sample of the study consists of 367 people between the ages of 20-65 (Mean=38.84; SD=11.30). Informed Consent Form, Sociodemographic Form, Separation Individuation Inventory (SII), Somatization Scale, Body Connectedness Scale and Freiburg Mindfulness Inventory were administered to the participants, respectively. Statistical analysis shows that body dissociation partially mediates the relationship between separation-individuation and somatization levels. Also, mindfulness does not mediate the relationship between separation individuation and somatization levels.