Şevlerin dinamik yükler altındaki analizi ve bir örnek uygulama
Analysis of slopes under dynamic loads and an example application
- Tez No: 787052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Şevler karayolu , demiryolu, su yapıları gibi alanlarda önemli yer tutan yapı elemanlarıdır. Şev stabilitesinin doğru hesaplanması hem can hem mal güvenliği açısından önemli bir konudur. Bu hesaplamaların yapılması için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin kabullere dayanması, özellikle yarmalarda zeminin homojen olmaması gibi nedenlerden dolayı güvenlik katsayısı büyük kabul edilir. Ülkemizin deprem kuşağında olması şev stabilitesi hesaplarında dinamik analizlerin yapılmasını elzem kılmıştır. Dinamik analiz yapılırken şevin konumuna, yerel zemin sınıfına ve en büyük yer ivmesine dikkate edilerek yapılması gerekir. Geçmiş yıllarda yaşanmış şeve uygun depremlerin ivmezaman grafiği kullanılarak yazılımlar sayesinde defarmosyonların ve güvenlik katsayılarının hesaplanması stabilitenin korunması için yapılması gerekenlerdendir. Bu tezde gevşek zeminlerden oluşan göçmüş bir şevin tasarımı ve projelendirilmesi yapılmıştır. Vaka analizinde hem statik hem dinamik analizi yapılmıştır. yüksek bir şev olması, yakın bölgesinde fay hatları olması şevin stabilitesini etkileyen faktörler arasındadır. Arazide daha önce yapılan zemin raporları ve literatürdeki kabuller doğrultusunda tasarımı ve projelendirilmesi yapılmıştır. Şevin projelendirilmesinde yatıklaştırılması ,palyelendirilmesi ve palyede karayolu tasarımı çalışmaları yapılmıştır. Tasarım ve projelendirme çalışmalarının şeve etkilerini incelenmesinde limit denge yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Her iki yönteminin güvenlik sayıları karşılaştırılmıştır. Proje sahada başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Slopes are structural elements that have an important place in areas such as highways, railways and water structures. Accurate calculation of slope stability is an important issue in terms of both life and property safety. There are several methods for making these calculations. Because these methods are based on assumptions and the ground is not homogeneous, especially in splits, the safety factor is considered high. The fact that our country is in an earthquake zone has made it essential to carry out dynamic analyzes in slope stability calculations. While performing the dynamic analysis, it should be done by considering the location of the slope, the local soil class and the maximum ground acceleration. Calculation of deformations and safety coefficients by software using the acceleration-time graph of earthquakes suitable for the slope experienced in the past years is one of the things that should be done to maintain stability. In this thesis, a collapsed slope consisting of loose soils was designed and projected. Both static and dynamic analysis were made in the case analysis. The fact that it is a high slope and fault lines in its close region are among the factors affecting the stability of the slope. The design and design of the land was carried out in line with the previous ground reports and the acceptances in the literature. In the project design of the slope, flattening, beveling and road design studies were carried out. Limit equilibrium method and finite element method were used in examining the effects of design and projecting studies on the slope. The safety numbers of both methods were compared. The project was successfully implemented in the field.