Antik felsefe ve edebiyatta mitas
- Tez No: 1913
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Platon'un diyaloglarında mitosun işlevini incelemektir. Bu incelemeye götüren problem ise, Platon'un felsefesinin, mitosların bir olguyu açıklamak için kullanıldığı farzedilerek anlaşılmasıdır. Oysa bu anlama Platon'a uygun görülmüyor. Çuhkü Phaidon diyalogunda Platon, bunu kendi sözleriyle de ifade ediyor;“Bu şeylerin benim burada anlattığım gibi olduğunu İddia etmek, aklı başında bir adama yakışmaz; yine de, ruhun ölümsüz bir şey gibi göründüğüne bakılırsa, ruhlarımız ve bulundukları yerler hak kında söylenenlerin böyle olduğuna ya da buna yakın olduğuna inanmak, sanırım, hem yakışır, hem de bunlara inanmayı göze almaya değer”(1). İşte bu çalışmayı başlatan bu amaç doğrultusunda, Bi rinci Bölümde, önce Yunan mitoslarına dayanarak mitosun bir ifade ve açıklama yolu olduğu ortaya kondu. İkinci Bölümde mitosların bir kullanım alanı da edebi yat olduğu için, trajedi ve destanlardaki işlevi ortaya kon maya çalışıldı ve mitosların destanların konusunu oluşturduğu, trajedilerin de bir mesaj ileten sembol olarak kullanıldığı gösterilmeye çalışıldı. - Üçünü Bölümde, Platon'un mitosları ne zaman ve ne amaç la kullandığını ortaya çıkarmak amacıyla altı diyalogu (Gorgias, Menon, Protagoras, Devlet, Phaidon, Symposion) incelendi ve Platon'un Sokrates'e anlattırdığı mitosları, bir gerekliliği ya da bir imkânı temellendirmek için kullandığı gösterildi. Ayrıca mitosun, felsefe ve edebiyattaki kullanımları karşı laştırıldı ve destanın baştan sona konusunu; öğelerini mey dana getirirken, trajedi ve felsefede belirli bir amaçla trajedi ve felsefede belirli bir amaçla trajedide bir mesaj ileten sembol, Platon'un felsefesinde temellendirme aracı olarak kullanıldığı gösterilmeye çalışıldı. (1) Platon, PHAİDON, S.114-C45 Çalışmanın sonunda Platon'un bu diyaloglarında Sokrates'e mitosları, bir savının rasyonel -diyalektik- temellendirmesinin artık yapılamayacağı noktada tartışmaya“son vermek”amacıyla anlattırdığı, bunun bir inançla yapılan bir temellendirme ol duğu ; mitoslar,“olan”şeyleri açıkladığı farzedildiği za man Platon'un ilgili çeşitli görüşlerinin -bilgi, idea gibi- saptırıldığı, dolayısıyla, Platon'un metinlerinden hareketle bu yaygın anlamaları gözden geçirmek gerektiği ortaya kon maktadır.
Özet (Çeviri)
46 SUNMAK? The cb jective of this study is to examine the function of myth in the dialogues of Plato. The problem that has led to this study is a widespread understanding of Plato's philosophy, which assumes that Plato uses myths in order to explain facts. Such an understanding, however-jdoes not seem to be an appropriate one. For in his Phaido, for example, Plato after relating a myth he adds :“Nov; it would not be fitting for a man of sense to maintain that all this is just as I have described it, but that this or something like it is true concerning our souls and their abodes, since the soul is shown to be immortal, I think he may properly and worthily venture to believe”(1). In line with the objective of the study, in the First Chapter we attempt to put forth myth as a way of expressing and explaining reality. Since myths are also utilised in literature, in the Second Chapter an attempt is made to reveal the function of myths in epic and tragedy and to show that myths consititute the subject matter of epics while in tragedies are used as a symbol that conveys a message. In the Third Chapter, six dialogues of Plato (Gorgias, Meno, Prota goras, The State, Phaido and Symposium) are studied with the objective of identifying when and with which aim Plato has used myths. Our conclusion is that Plato used the myths that Socrates relates, in order to qualify his claims concerning a“necessity”or a“possibility”. Furthermore, the use of myths in philosophy and in literature are compared, and an attempt is made to show that, while the myths do constitute the subject matter or elements of epics, they are used with a particular objective in both tragedy and philosophy -in tragedy as a symbol that conveys a message and in Plato's philosophy as a means of justifying a necessity and a possibility through belief-. (1) Plato, Phaido, 114c.47 In the Last Chapter of the study it is shown that in his dialogues Plato makes Socrates relate myths, with the aim of“bringing the discussion to an end”, when a rational -dialectical- justification is imposiblej and that when Plato's texts are interpreted assuming that myths are explanations of facts, Plato's relevant views -such as his theory of knowledge or ideas- are distorted? and consequently that there is a necessity to review these widespread interpretations on the basis of Plato's texts.