Nazoglabellar bölgeye uygulanan botulinium toksin enjeksiyonunun nazal valv ve burun tıkanıklığı üzerine etkisi
The Effect on the Nasal Valve and Nasal Obstruction of Botulinum Toxin Injection Applied to the Nasoglabellar Region
  1. Tez No: 787069
  2. Yazar: ARTOGHRUL ISAZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABUHI JAFAROV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Botulinum toksin A (BoT-A) enjeksiyonu ile fasiyal kırışıkların giderilmesi uzun zamandır sıkça ve güvenle kullanılmaktadır. Çeşitli mimik kaslara uygulanan botulinum toksini ayrıca nazal kaslara da uygulanmaktadır. Ancak nazal kaslara uygulanan BoT-A'nın burun fonksiyonlarından en önemlisi olan burun tıkanıklığı üzerine etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir. Literatürde kısıtlı sayıda çalışmada periferik tip fasiyal paralizi ile ortaya çıkan nazal obstrüksiyon ve nazal valv yapısının kollapsı gösterilse de bunu hangi patofizyolojik mekanizma ile oluşturduğu tam olarak açıklığa kavuşturulmuş değil. Bu çalışmada, nazoglabellar bölgeye uygulanan botulinum toksin enjeksiyonunun nazal valv alanı ve burun tıkanıklığı üzerine olan etkisini objektif ve subjektif yöntemler ile araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya nazoglabellar bölge BoT-A enjeksiyonu uygulanan 16 gönüllü dahil edildi. Bütün katılımcıların glabellar bölgesine 5 noktadan toplam 20 IU, transvers nazal kasların her birine 3 IU nörotoksin uygulandı. Her iki nazal pasaj ayrı ayrı (toplam 32 nazal pasaj) enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan 1 ay sonra akustik rinometri (AR) ile değerlendirildi. Ayrıca, enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan 1 ay sonra burun tıkanıklığı subjektif olarak NOSE (Nazal Obstrükisyon Semptom Değerlendirme) ölçeği ile değerlendirildi. AR, standartizasyonu sağlamak ve nazal siklusun etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla her iki nazal pasaj oksimetazolin ile dekonjeste edildikten 10 dakika sonra yapıldı. NOSE ölçeği ise nazal dekonjestan uygulanmadan hemen önce hastalar tarafından dolduruldu. NOSE ölçeği puanları BoT-A enjeksiyonu öncesi ortalama 6,3 ±5.3 iken enjeksiyon sonrasında 3,8 ±5.9 olarak bulundu. NOSE ölçeği puanlarında düşüş olsa da istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p=0,119). Toplam 32 nazal pasajdan dekonjesyon sonrası elde edilen nazal valvin kesitsel alanını temsil eden Minimal Cross-sectional Area 2 (MCA2) değerlerinin ortalaması 1.20±0.27 santimetre kareden enjeksiyon sonrası 1.22 ±0.29 santimetre kare değerlerine yükseldi. Ancak iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.741). Sonuç olarak, bu çalışma nazoglabellar bölgeye uygulanan BoT-A enjeksiyonunun nazal valv bölgesinin kesitsel alanını gösteren MCA2 değerinde ve subjektif olarak burun tıkanıklığını değerlendiren NOSE ölçeği skorunda anlamlı bir değişiklik yapmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Botulinum toxin A (BoT-A) injection has been used frequently and safely for many years for the elimination of facial wrinkles. Botulinum toxin, which is applied to various mimic muscles, is also applied to the nasal muscles. However, the effect of BoT-A applied to the nasal muscles on nasal obstruction, which is one of the most important nasal functions, is unknown. Although a few studies in literature have shown nasal obstruction and nasal valve collapse occurring with peripheral type facial paralysis, the pathophysiological mechanism through which this is formed has not been fully clarified. The aim of this study was to apply objective and subjective methods to investigate the effect on the nasal valve area and nasal obstruction of botulinum toxin injection applied to the nasoglabellar region. The study included 16 volunteers who underwent BoT-A injection to the nasoglabellar region. For all the study participants, the injections were administered as a total of 20 IU to 5 points in the glabellar region and 3 IU to each of the transverse nasal muscles. Before and at 1 month after the injections, each nasal passage of each subject (total 32 nasal passages) was evaluated separately with acoustic rhinometry. Nasal obstruction was evaluated before and at 1 month after the injection with the NOSE scale (Nasal Obstruction Symptom Evaluation). For standardisation and to eliminate the effects of the nasal cycle, the acoustic rhinometry was performed 10 mins after decongestion of both nasal passges with oxymetazoline. The NOSE scale was completed by each subject immediately before the administration of nasal decongestant. The NOSE scale points were determined as mean 6.3±5.5 before the injection and 3.8±5.9 at 1 month after the injection, but the decrease was not statistically significant (p=0.119). For the total 32 nasal passages, the Minimal Cross-sectional Area 2 (MCA2) values representing the cross-sectional area of the nasal valve were determined as mean 1.20±0.27 cm after nasal passage decongestion and 1.22±0.29 after the injection. The difference was not determined to be statistically significant (p=0.741). In conclusion, the results of this study demonstrated that BoT-A injection applied to the nasoglabellar region did not create a significant change in the MCA2 value showing the cross-sectional area of the nasal valve region, and subjectively there was no difference in the NOSE scale evaluating nasal obstruction.