Teknolojik değişimler açısından sürdürülebilir çevre yönetimi
Sustainable environmental management in terms of technological changes
- Tez No: 787070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanlığın gelişme tarihi içinde, sanayi devrimine kadar, üretim biçimleri ve miktarları doğa üzerinde insanlığı endişeye düşürecek boyutlarda etkiler yaratmıyordu. Bunun yanında parasal yatırıma dayalı bir düzen içerisinde gerçekleşen sanayi devrimlerinin ardından sanayinin üretim ve kaynak kullanımı yaklaşımları ve buna paralel olarak gelişen tüketim kalıpları insanın doğa üzerindeki olumsuz etkilerini alarm verici bir düzeye taşımıştır. Bu çalışmalar incelendiğinde, sürdürülebilirliğin sağlanacağı yaşam sisteminin ya da diğer bir deyişle onun oluşturduğu eko sistemin tüm unsurları incelendiğinde, güneş ve yer_küre arasında yer alan eko sistem ile onun kültürel eşleniğini oluşturan sosyal sistem içerisinde ortaya çıkan katı, sıvı ve gaz atıkların ayak izlerini takibi ile ancak ekolojik ve sosyal sitemlerin bileşenleri, mekânsal oluşumları ve işleyiş biçimleri üzerine analitik yaklaşımda bulunulabileceği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte ortaya çıkan katı, sıvı ve gaz atıkların ayak izlerini takibi ile ekosistemin sürdürülebilirliği üzerinde baskı oluşturan üretim ve tüketim bileşenlerinin, kullanılan teknoloji ile doğrudan ilişkisi de göz ardı edilemez. Teknolojinin evrimi ile birlikte değişen yapısı, üretim ve tüketim biçimlerimizi de değiştirmekte ve ekolojik dengenin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisi de değişmekte ve sonuç itibariyle analitik yaklaşımdaki sürdürülebilirliğin sağlanmasında en etkin parametre böylece teknolojinin ta kendisi olmaktadır. Bir başka soru da hızla değişen bilişim teknolojilerinin çok kısa bir sürede diğer teknolojiler ile birlikte getireceği otomasyonun neleri değiştirebileceği ve bu değişim sonucunda geleceği tek başına belirleyemese de şimdiden yaşlanan nüfus ile beraber eko dengenin bozulmasına bağlı olarak gerçekleşen iklim ve toprak değişiklikleri ile kaynakların tükenmesi gibi diğer büyük sosyal ve çevresel zorluklarla iç içe geçmesi ile ilgilidir. Endüstri 4.0 ya da diğer bir ifadeyle 4. Endüstri Devrimi, canlı cansız her nesnenin internete bağlanarak iletişim haline geçeceği, makineler arası iletişimin akıllı üretimi beraberinde getirdiği ya da getireceği, ekonomik ve sosyal dönüşümleri ile şu anda tartışmakta olduğumuz bu dönüşüm ile ilgili bir kavramdır. Silikon Vadisinde de bu yeni teknolojilerden“Yıkıcı”olarak bahsedilmek de ve bu tür teknolojilerin işlerin eski yapılış şekillerini bozarak insanın yerini alacağı öngörülmektedir. Belki de en zor soru bu köklü değişikliklerin tüm eko sistemi nasıl derinden etkileyeceğidir. Bunun sonucunda da tüm doğanın eko sisteminin bozulduğu çevresel etkilerin yaşamı tehdit ettiği bir dünya ile toplumsal açıdan yıkıcı olduğu ifade edilen bu teknolojilerin belki burada yaralı sonuçları ile karşı karşıya olabileceğimizdir. Bu çerçevede yapılan bu çalışmada, ekolojik dengenin sürdürülebilirliği için önerilen ve çevreye olan analitik yaklaşımdaki önemi çok açık olan teknolojinin, tarihsel gelişim sürecinin incelenmiş, evriminin anlaşılması, özelikle çevresel etkileri açısından sınıflandırılarak bu etkilerin saptanması ve bu saptamalar çerçevesinde eko sistemin sürdürülebilirliği açısından neler getirebileceği araştırılmıştır. Teknolojinin dışında varlığımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Ayrıca teknoloji bireyi doğrudan etkisi altına alarak yeniden yapılanma süreçlerini ve toplumsal süreçlerin gelişmesini sağlayacak güce de sahiptir. Yine bu teknolojiler sayesinde akıllı şehirler, yerel yönetimler, yüksek nitelikli binalar, kontrollü endüstriyel üretimler ve yüksek mümkün hale gelmiştir. Teknolojinin insanoğlunun yaşamına etkilerine bakıldığında, çevrecilik ve ekoloji dalgalarıyla toplum bilinçlenmesinin gerçekleşmesi de hızla büyümektedir. Ekosistemin sürdürülebilir şekilde işlenmesinde ve yönetiminde insan merkezi bir role sahiptir. Bu sebeple insanların değişmesi, tüm sosyal sistemin dönüşmesi ve böylelikle ekosistemle uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi yani yaşamın sürdürülebilirliği açısından en temel adımlardan biridir. Yaşanan küresel dünyada temelde teorik olarak, kapitalizme dokunarak veya ona hiç dokunmadan sürdürülebilirlik için iki yol olduğu ve bu yollardan hangisinin bu sorunun çözümüne deva olacağını araştıralarak artan endüstrileşmenin getirdiği kirliliğin ekolojiyle uyuşmayan sonuçlarının nasıl azaltılacağı ya da yok edileceği düşünülmektedir. Ancak bu bağlamda ekonomiyi çevreleyen toplum, onun da ötesinde hepsini kapsayan bir güçlü sürdürülebilrliği getirecektir. İster kapitalizmin özellikleri korunarak olsun ya da ister bu özellikler korunmadan farklı bir sistem olsun, teknolojik gelişimler açısından bakıldığından yeni akıllı teknolojlerin ister kent, ister kırsal ya da ister endüstriyel alanlarda hem izlenme açısından hem de kontrollü tüketim açısından daha verimli sonuçlar getireceği açıktır ve umut verici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the development history of humanity, until the industrial revolution, the forms and quantities of production did not have effects on nature that would cause human concern. In addition, after the industrial revolutions that took place in an order based on monetary investment, the production and resource use approaches of the industry and the consumption patterns that developed in parallel with this brought the negative effects of humans on nature to an alarming level. When these studies are examined, when all the elements of the life system, or in other words, the eco system created by it, are examined, it is possible to follow the footprints of solid, liquid and gaseous wastes that emerge in the eco system between the sun and the earth_sphere and the social system that constitutes its cultural equivalent. however, it is understood that an analytical approach can be made on the components, spatial formations and functioning of ecological and social systems. In addition, the direct relationship between the production and consumption components that put pressure on the sustainability of the ecosystem and the technology used cannot be ignored by following the footprints of the solid, liquid and gaseous wastes. With the evolution of technology, its changing structure also changes our production and consumption patterns, and its effect on the sustainability of the ecological balance also changes, and as a result, the most effective parameter in ensuring the sustainability in the analytical approach is thus the technology itself. Another question is what the automation that rapidly changing information technologies will bring together with other technologies in a very short time, and although it cannot determine the future by itself, as a result of this change, there are other major problems such as climate and soil changes and resource depletion due to the deterioration of the eco balance with the aging population. It's intertwining with social and environmental challenges. Industry 4.0, or in other words, the 4th Industrial Revolution, is a concept related to this transformation, which we are currently discussing with its economic and social transformations, where every animate and inanimate object will be connected to the internet and become communication that inter-machine communication brings or will bring along smart production. In Silicon Valley, these new technologies are also referred to as“Destructive”and it is predicted that such technologies will replace humans by disrupting the old ways of doing things. Perhaps the most difficult question is how profoundly these drastic changes will affect the entire ecosystem. As a result of this, we may be faced with a world where the entire nature's eco system is disrupted and the environmental effects threatening life, and the beneficial consequences of these technologies, which are said to be socially destructive. In this study carried out within this framework, the historical development process of the technology, which is recommended for the sustainability of the ecological balance and which has a clear importance in the analytical approach to the environment, has been examined, its evolution has been examined, in particular, it has been classified in terms of its environmental effects, and what these effects can bring in terms of the sustainability of the ecosystem within the framework of these determinations. It is not possible for us to survive outside of technology. In addition, technology has the power to ensure the development of restructuring processes and social processes by directly under the influence of the individual. Again, thanks to these technologies, smart cities, local governments, high quality buildings, controlled industrial productions and high have become possible. When we look at the effects of technology on human life, the realization of social awareness with environmentalism and ecology waves is also growing rapidly. Humans play a central role in the sustainable processing and management of the ecosystem. For this reason, the change of people is one of the most basic steps in terms of the transformation of the entire social system and thus the ability to live in harmony with the ecosystem, that is, in terms of the sustainability of life. In the current global world, it is thought that there are basically two ways for sustainability by touching capitalism or not touching it at all, and how to reduce or destroy the consequences of the pollution caused by increasing industrialization, which are incompatible with ecology, by investigating which of these ways will be the cure for this problem. However, in this context, the society surrounding the economy will bring a strong sustainability that encompasses them all. Whether it is by preserving the features of capitalism or a different system without these features, it is clear that new smart technologies will bring more efficient results in terms of monitoring and controlled consumption, whether in urban, rural or industrial areas, from the point of view of technological developments, and it is promising can be said.