Türkiye'de Erken Cumhuriyet döneminde (1923-1950) kadınların sosyo-ekonomik kazanımları ve kalkınmaya katkıları
Socio-economic achievements of women and their contributions to development in the Early Republican Period (1923-1950) in Turkey
  1. Tez No: 787094
  2. Yazar: REYHAN İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk Toplumlarının, İslamiyet öncesi dönemden erken Cumhuriyet dönemine kadar olan tarihler içerisinde kadına verdiği değeri, kadının konumunu ve kadının kazanımları ile birlikte ülke kalkınmasına olan incelemek olmuştur. İslamiyet öncesi ve İslamiyet'in kabulünden sonraki dönemde Türk Kadınının toplum içerisindeki yerinin, çağdaşı olan diğer toplumlarla kıyaslandığında ne kadar farklı olduğu, Türk Kadınının çok kutsal sayıldığı ve devlet içinde çok önemli bir şahsiyet olduğu görülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise bu önemini yitirmeden devam ettirmeye çalışan kadının uğradığı değişiklikler üzerinde ve bu dönemde tanzimat, meşrutiyet gibi tarihi değişiklikler sonucu Türk Kadınının hangi konuma geldiği üzerinde durulmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte de kadının değişen konumu, eğitim hayatı, hukuki ve siyasi pozisyonu, kamusal düzendeki yeri, medya içerisindeki varoluşu ve haklarını nasıl kazandığı, kalkınmaya katkıları ile ilgi bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the value given to women by Turkish societies from the pre-Islamic period to the early Republican period, the position of women and the development of the country together with the achievements of women. It has been seen that the place of Turkish Women in society before and after the adoption of Islam is different when compared to other contemporary societies, Turkish Women are considered very sacred and a very important figure in the state. During the Ottoman Empire, the changes experienced by the woman who tried to maintain this importance without losing it, and the position of the Turkish Woman as a result of historical changes such as the Tanzimat and Meşrutiyet monarchy were emphasized. With the proclamation of the Republic, information was given about the changing position of women, their educational life, their legal and political positions, their place in the public order, their existence in the media and how they gained their rights, and their contribution to development.