Fumigasyon yöntemi ile tarihi tekstil eserlerin restorasyon ve konservasyon uygulamaları
Restoration and conservation applications of historical textile artifacts with fumigation method
- Tez No: 787095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kars Müze Müdürlüğü envanterine kayıtlı 19.yy sonu ve 20. yy dönemi sanatsal değer sahip 6 adet tekstil eserde yoğun olarak gözlenen biyolojik bozulmaların (mikroorganizma-böcek) belgeleme teşhis ve analiz çalışmaları sonucunda; atmosferik gaz ile fumigasyon çadırı uygulaması ile önleyici korumaya katkılarının ve veriler ışığında biyolojik bozulmaların tekstil eserleri üzerinden en az müdahale ile zarar vermeden uzaklaştırılmasında kesin sonuçlar elde edilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışmada deneysel metodoloji kullanılmıştır. İncelemeler sonucunda biyolojik bozulmaların yoğun olduğu eserler belirlenerek bu eserler üzerinde belgeleme ile analiz işlemleri sonucunda belirlenen gruplarda dondurucu ve atmosferik gaz (azot) çadırında fumigasyon uygulamaları yapılarak elde edilen veri sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan uygulamalar sonucunda; çalışmaya konu olan eserlerde görülen biyolojik bozulmalardaki böcek türlerinin Tineola-bisselliella olduğu anlaşılmıştır. Uygulama yöntemlerinin sonuçları fiziksel, kimyasal ve hammadde özelliklerine göre incelenmiştir. Aynı dönemlere ait olan ve dondurucu yönteminin uygulandığı 3 adet yün eserin spektrofotometre analiz sonucundaki renk farklılıklarının 1.5-3.0 aralığın da olduğu ve fiziksel özellikleri açısından eserin hasarlı alanlarındaki liflerde kırılmalar ve ayrılmalarının aynı olduğu tespit edilmiştir. Atmosferik gaz (Azot) uygulamasına tabi tutulan 3 adet yün eserin spektrofotometre analiz sonucundaki renk farklılıklarının 0.8-2.0 aralığında olduğu, fiziksel özellikleri açısından önemli bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç: Yapılan çalışma kapsamında seçilen eserlerin biyolojik bozulmaları, fiziksel ve kimyasal durumları incelenerek dondurucu ve atmosferik gaz (azot) uygulama yöntemleri belirlenmiştir. Uygulama sonucunda yapılan analiz verileri ışığında eserlerde görülen biyolojik bozulmalarda en az zarar ve müdahale yöntemi belirlenmiştir. Bu uygulama yöntemiyle eserlere en az müdahale ile korumanın gerçekleştirilmesi ve eserlerin stabil durumlarının korunması hedeflenmiştir. Ayrıca sonuç kısmında konunun öneminden bahisle gerekli önerilere ve görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: As a result of the documentation, diagnosis and analysis of biological deterioration (insect-microorganism) intensely observed in 6 textile artifacts of artistic value, registered in the inventory of the Kars Museum Directorate; With the application of atmospheric gas (nitrogen) fumigation tent, it is aimed to obtain definitive results in the removal of preventive protection and biological deterioration in the light of data, with minimal intervention without damaging it. Method: Experimental methodology was used in this study. As a result of the examinations, the artifacts with intense biological deterioration were determined, and the data results obtained by performing fumigation applications in the freezer and atmospheric gas (nitrogen) tent in the groups determined as a result of documentation and analysis processes on these artifacts were compared. Findings: As a result of the applications; It has been understood that the insect species in biological deterioration seen in the works that are the subject of the study are Tineola-bissellella. The results of the application methods were examined according to the physical, chemical and raw material properties. It was determined that the color differences in the spectrophotometer analysis results of 3 wool artifacts belonging to the same period and in which the freezing method was applied were in the range of 1.5-3.0 and the breaking and separation of the fibers in the damaged areas of the artifact were the same in terms of their physical properties. As a result of the spectrophotometer analysis of 3 pieces of wool that were subjected to atmospheric gas (Nitrogen) application, the color differences were in the range of 0.8-2.0, and no significant difference was detected in terms of their physical properties. Results: Within the scope of the study, the biological deterioration, physical and chemical conditions of the selected works were examined and the freezing and atmospheric gas (nitrogen) application methods were determined. In the light of the analysis data made as a result of the application, the least damage and intervention method was determined in the biological deteriorations seen in the works. With this application method, it is aimed to protect the artifacts with the least interference and to preserve the stable condition of the artifacts. In addition, in the conclusion part, necessary suggestions and opinions are given with reference to the importance of the subject.