Coğrafi işaretleme: Rize çayı üzerine bir değerlendirme
Geographical marking: An assessment on Rize tea
- Tez No: 787106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Coğrafi işaretler (Cİ) ayırt edici özellikleriyle benzerlerinden ayrışan, kaynaklandığı yer ile özdeşleşen ve isimlerini bu yerlerden alan ürünleri temsil eder. İstihdam ve gelir sağlamasıyla kalkınmayı desteklemesi açısından çay, Rize ili için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma coğrafi işaretleme ve Rize Çayı ilişkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Rize Çayı 26.03.2022 tarihinde menşe adı olarak koruma altına alınmış ve tescilli ürünler üretilmeye başlanmıştır. Coğrafi işaret tescili denetimlerden geçen üç firmaya verilmiş; ancak tescilli Rize Çayı üretimi henüz firmalardan biri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma Rize Çayının coğrafi işaret tescili almış olmasına rağmen neden coğrafi işaretli çay üretimine geçilmediğini ortaya koymaktadır. Bu konudaki temel eksiklerin etkin bir yönetişim ve denetim bütünlüğünün sağlanamamış olmasından hareketle, bu engellerin aşılması durumunda Rize Çayında coğrafi işaret tescilinin ekonomik getirilerine dair öneriler geliştirilmiştir. Türk Patent ve Marka Kurumu'nun 05.01.2023 tarihinde AB komisyonuna yapmış olduğu tescil başvurusu da Rize Çayına dair bu tarz bir analizin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographical indications (GI) represent products that differ from their counterparts with their distinctive features, identify with the place of origin and take their names from these places. Tea is of great importance for the province of Rize in terms of supporting development by providing employment and income. This study aims to explain the relationship between geographical indication and Rize Stream. Rize Stream was taken under protection as a name of origin on 26.03.2022 and registered products were started to be produced. Geographical indication registration was given to three companies that passed the inspections; however, the production of registered Rize Tea is still carried out by one of the companies. This study reveals why Rize Tea has not been started to produce geographically indicated tea, although it has received geographical indication registration. Considering that the main deficiencies in this issue have not been able to provide an effective governance and audit integrity, it is possible to overcome these obstacles. Suggestions have been developed regarding the economic benefits of geographical indication registration in Rize Stream. The registration application of the Turkish Patent and Trademark Office to the EU Commission on 05.01.2023 also reveals the importance of such an analysis on Rize Tea.