Ahmed b. Zeynelâbidîn es-Sıddîkî'nin 'Husnü'l-vaṣfi fî sûreti's-Ṣaff' adlı eserinin tahkik ve tahlili
Evaluation and analysis of Ahmed b. Zeynelâbidîn as-Siddîkî's 'Husnü'l-vaṣfi fî sûreti's-Ṣaff'
  1. Tez No: 787133
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ahmed b. Zeynelâbidîn (ö. 1048/1638), 17. yüzyılda Kahire'de yaşamış son dönem Osmanlı âlimlerindendir. Hz. Ebû Bekir (r.a.)'ın soyundan olması sebebiyle el-Bekrî ve es-Sıddîkî nispeleriyle de bilinen Ahmed b. Zeynelâbidîn başta tefsir, tasavvuf, edebiyat ve şiir olmak üzere birçok ilme vâkıf çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Yaşadığı dönemde Kahire'nin en önde gelen hocalarından biri haline gelmiş ve el-Ezher Camii'nde ders veren önemli âlimlerden biri olmuştur. İslâmî ilimlerin faklı alanlarında birçok eser telif eden Ahmed b. Zeynelâbidîn, Husnü'l-vasfi fî sûreti's-Ṣaff adlı Saff suresi tefsirini, İslam askerlerini gaza ve cihada teşvik etmek için yazdığını ve Arapça bilmeyenlerin faydalanabilmesi için de Türkçe'ye (Osmanlıca'ya) tercüme ettiğini ifade etmiş ve bu eserini dönemin padişahı IV. Murat Han'a hediye etmiştir. Çalışmamızda bahsi geçen eserin tahkik ve tahlili yapılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde, Ahmed b. Zeynelâbidîn'in hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise söz konusu eser hakkında genel bilgiler verilerek örneklerle birlikte tahlil edilmiş, transkript ve tahric usûlü hakkındaki malumattan sonra tahkik bölümüyle çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmed b. Zeynelâbidîn (d. 1048/1638) is one of the last period Ottoman scholars who lived in Cairo in the 17th century. Since he is a descendant of Hazrat Abu Bakr, he has al-Bekrî and as-Siddîkî rank. Ahmed b. Zeynelâbidîn has a multi-faceted personality who is knowledgeable in many sciences, especially in tafsir, mysticism, literature and poetry. During his lifetime, he became one of Cairo's foremost professors. He became one of the important scholars who taught in al-Azhar Mosque. Ahmed b. Zeynelabidin is a different work of Islamic sciences. He stated that he wrote the tafsir of the chapter of Saff called“Husnü'l-vasfi fî sûreti's-Ṣaff”to encourage Islamic soldiers to gas and jihad, and translated it into Turkish (Ottoman) for the benefit of those who do not know Arabic. He gifted this work to Murat IV, the sultan of the period. In the second part, general information about the work in question was given and analyzed with examples, and after the information about the transcript and the transcription method, our study was completed with the part of the investigation. In our study, the aforementioned work was investigated and analyzed. In the first part of our study, Ahmed b. Zeynelabidin's life and works are discussed.