Bilim sanat merkezlerinde görevli öğretmenlerin ve öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin STEAM eğitimine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of the teachers working in science and art centers and the middle school students on STEAM education
  1. Tez No: 787134
  2. Yazar: NECLA REYHAN AKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLÜFER SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
STEAM, bilim (science), teknoloji (technology), mühendislik (engeenering), sanat (arts) ve matematik (mathematics) kelimelerinin baş harflerinin bileşiminden oluşan bir kavramdır. Ülkemizde de Steam konusunda farklı çalışmalar yürütülmektedir. Eğitimde nitelikli Steam uygulamalarının yer alması için öğretmenlerin ve öğrenim gören orta okul öğrencilerin Steam eğitimi ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi önemli görülmüştür. Bu çalışmada ülkemizde Bilim Sanat Merkezlerinde görev yapan Steam alanlarındaki öğretmenlerin ve öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin görüşleri alınarak Steam eğitimine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Denizli ili'nde yer alan iki Bilsem'de gerçekleştirilecektir. Öğretmenler fizik, kimya, biyoloji, fen, matematik, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar ile teknoloji ve tasarım öğretmenlerinden oluşacaktır. Araştırmaya katılacak öğrenciler ise; Görsel sanatlar yetenek alanıyla genel zihinsel yetenek alanında öğrenim gören ortaokul öğrencilerinden oluşacaktır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama deseninin seçildiği bu çalışmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anketler aracılığıyla toplanacaktır. Araştırma kapsamında bu branşlardan gönüllü olan toplam öğretmen ve öğrenciler ile anket uygulaması yapılacaktır. Toplanan veriler SPSS veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilecek ve yorumlanarak sonuç ve öneriler yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
STEAM is a concept consisting of the initials of the words science, technology, engineering, arts and mathematics. In our country, different studies are carried out on STEAM. In order to include qualified Steam applications in education, it is important to determine the opinions of teachers and secondary school students about Steam education. In this study, it was aimed to determine the opinions of the teachers in the Steam fields working in the Science and Art Centers in our country and the opinions of the secondary school students on Steam education. The research will be carried out in two Bilsem's in Denizli in the 2021-2022 academic year. Teachers will consist of physics, chemistry, biology, science, mathematics, information technologies, visual arts, technology and design teachers. The students who will participate in the research are; It will consist of middle school students studying in the Visual arts talent field and general mental talent field. In this study, in which descriptive survey design was chosen from the quantitative research designs as the research method, the data will be collected through questionnaires prepared by the researcher. Within the scope of the research, a questionnaire will be applied with the total teachers and students who volunteered from these branches. The collected data will be analyzed using the SPSS data analysis method and interpreted, and conclusions and recommendations will be written.