The effect of flow channel geometry on pressure drop in solid oxide fuel cells
Katı oksit yakıt pilinde akış - kanalı geometrisinin basınç düşümüne etkisi
  1. Tez No: 787147
  2. Yazar: GULSHAN ASADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan tez çalışmasında çok hücreli yapıya sahip bir yakıt pilinde, akış kanalı geometrilerinin yakıt pilinin basınç düşümüne etkileri incelenmiştir. Akış kanallarında meydana gelen basınç düşüşü davranışının yakıt pili performansı üzerinde önemli etkileri vardır. Bu tez kapsamında Solidworks programında 30 ve 40 hücreli bir stack tasarlanmıştır. Tasarlanan stack Comsol Multyphysics 5.5 yazılımında çözdürülmüş ve basınç düşümleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel verilerle karşılaştırılması yapılmış ve doğrulanmıştır. Bununla birlikte parallel akış kanalında artan kanal arası mesafe ile basınç düşümünün arttığı görülmektedir. Deyişen manifold ölçülerindende görüldüğü gibi manifold ölçüsü artdıkça basınç düşümü azalmış, manifold ölçüsü daraldıkça basınç düşümü artmış ve en iyi performans gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis work, the impacts of flow channel geometries on the pressure drop of the fuel cell in a multi-cell fuel cell were investigated. The pressure drop behavior in the flow channels has important effects on the fuel cell performance. Within the scope of this thesis, a stack with 30 and 40 cells was designed in the Solidworks program. The designed stack was solved in Comsol Multiphysics 5.5 software and pressure drops were obtained. The obtained results were contrasted with the experimental data in the literature and verified. However, it is seen that the pressure drop increases with increasing distance between the channels in the parallel flow channel. As can be seen from the changing manifold dimensions, the pressure drop decreased as the manifold size increased, the pressure drop incremented as the manifold dimension narrowed and the best performance was observed.