Determining the amount of pozzolans in Turkey and in the world to increase usability in cement systems in order to reduce carbon emissions
Karbon emisyonunu azaltmak için puzolanların çimento sistemlerinde kullanılabilirliğinin artması için Türkiye ve dünyada ki miktarlarının tespiti
- Tez No: 787149
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada yapı malzemeleri olan çimento, doğal puzolanlar ve yapay puzolanlar ele alınmıştır. Doğal puzolanlar da tras, zeolit, perlit, diatomit, bitümlü şeyl konu edinmiştir. Yapay puzolanlar da ise uçucu kül, yüksek fırın cürufu, silis dumanı ve pirinç kabuğu külü ele alınmıştır. Bu malzemeler işlenirken konu olarak, tarihçelerine, kullanıldıkları sektörlere, kullanım miktarlarına, kimyasal ve fiziksel özelliklerine, avantajlarına, yapılmış olan deneysel çalışmaların ulaştıkları sonuçlara değinilmiştir. Puzolan kullanımında Türkiye' nin dünyadaki yeri, üretimdeki yeri, tüketimdeki yeri, elde ettiği gelir ve inşaat sektörünün çimento sektöründe puzolan kullanımı sayesinde sağlanan tasarruf miktarı, gelecekte puzolan kullanımının yapı sektöründeki yeri ve kullanım miktarlarının hangi oranlarda olacağı gibi konular araştırılmıştır. Doğal puzolanlar da rezerv durumları ve üretim miktarları tespit edilmiş, dünyada yabancı ülkelerin rezerv durumları ve üretimleri miktarı ile Türkiye' nin rezerv durumları ve üretim miktarı kıyas edilmiştir. Dünya sera gazlarının etkisiyle hızla küresel ısınmanın etkisi altına girmektedir. Bu sebeple sanayide mümkün olduğunca karbon salınımını azaltmak için önlemler alınmaya çalışılmaktadır. İnşaat sektöründe de çimento üretimi büyük oranlarda karbon salınımı gerçekleştirmektedir. Bunu önlemek için puzolan kullanımına yönelim hızla artmaktadır. Bu yönelimin adına yeşil beton denmiştir. Dünyada 2030 a kadar sürdürülebilir gelişimlerin sonuçlanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Sürdürülebilir gelişmelerin inşaat kolu puzolan kullanımı ile inşa edilmektedir. Bu sebeple puzolan kullanımının önümüzdeki yıllarda çok daha fazla olacağı tahmin edilmekte ve bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların artacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, construction materials such as cement, natural pozzolan, and artificial pozzolan are discussed. Natural pozzolans are also subject to trass, zeolite, perlite, diatomite, bituminous shale. In artificial pozzolans, fly ash, blast furnace slag, silica fume, and rice husk ash have been handled. While these materials are being processed, their history, the sectors in which they are used, the amount of use, their chemical and physical properties, advantages, and the results of the experimental studies have been mentioned. Turkey place of pozzolan usage in the world, production rates, consumption rates, income and save money thanks to pozzolan usage in cement industry, pozzolan usage in the future in construction sector and determination of usage rates have been researched. In natural pozzolans, reserve situations and production amounts have been determined. In the world, foreign countries reserve status and production amounts compared to Turkey's reserve status and production rates. The world is rapidly under the influence of global warming with the effect of greenhouse gases. For this reason, efforts are made to take measures to reduce carbon emissions in industry as much as possible. Cement production in the construction sector also releases large amounts of carbon. To prevent this, the tendency towards the use of pozzolans is increasing rapidly. Necessary studies are carried out to result in sustainable developments in the world until 2030. The construction arm of sustainable developments is built with the use of pozzolan. For this reason, it is predicted that the use of pozzolans will be much more in the coming years and it is predicted that the studies on this subject will increase.