The Properties of fly ash based controlled low strengh materials
Uçucu kül ile yapılan kontrollu düşük dayanımlı malzemelerin özellikleri
- Tez No: 50139
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BARADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada ; C sınıfi uçucu kül, kalker kökenli mıcır tozu ve bağlayıcı madde olarak çok düşük oranda çimento kullanılarak, sıkıştırma gerektirmeden yerleştirilebilecek, pompalanabilecek kıvamda, akışkan karışımlar elde edilmiştir. Dolgu işlerinde kullanılmak amacı ile geliştirilen karışımların basınç dayanımları, gerektiğinde kolayca kazılabilmesi düşüncesi ile kasıtlı olarak düşük tutulmuştur. Bu amaçla yapılan çalışmada kullanılan uçucu kül Soma B termik santralından temin edilmiştir. Bağlayıcı madde olarak TÇ32.5 çimentosu kullanılmış ve bütün karışımlarda uçucu kül ağırlığının %5' i olarak alınmıştır. Bu çimento oram, yapılan ön deneyler sonucunda istenen düşük dayanım için gerekli en uygun oran olarak belirlenmiştir. Deneylerde kullanılan karışımlarda, uçucu kül ve çimento ağırlıkları toplamı bağlayıcılar olarak dikkate alınmıştır. Mıcır tozu ise bağlayıcılar ağırlığının katlan olarak seçilmiştir. Karışım suyu miktarı, pompalanabilecek akışkanlığı sağlayacak şekilde belirlenmiş ve sarsma tablası ile yayılma miktarları ölçülmüştür. Bu şekilde hazırlanan karışımların ; basınç, eğilme, çekme ve kayma dayanımları, elastisite modülü, permeabilite ve kapilarite katsayıları, hızlı donma-çözülme dayanıklılıkları, değişik sıcaklık ve bağıl nemde basınç dayanımları, ısı iletkenliği gibi özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, karışımların çeşitli kimyasal etkilere dayanıklılığı ve içerisinde bulunabilecek bazı zararlı kimyasal maddelerin yeraltı sularına etkisi gibi konular da incelenmiştir. Bu deneyler sonucunda ; gerektiğinde sonradan kolayca kazılabilecek şekilde dayanımı kasten düşük tutulan malzemelerin, bilinen klasik zemin türü dolgulara kıyasla mekanik ve fiziksel özelliklerinin daha üstün olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu malzemeler yüksek oranda uçucu kül içerdiğinden, tuz ve asit gibi bazı kimyasal etkilere karşı dayanıklılığının normal betona kıyasla daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Controlled low strength and typically has a load carrying capacity much higher than compacted soils, but it can still be excavated. In this study, a mixture of Soma B fly ash, crushed limestone powder (filler) and a low percentage of pozzolana cement has been tried in different compositions. The weight of cement (TÇ 32.5) was kept constant for all mixes as a 5% of fly ash weight. The amount of mixing water was chosen to provide optimum pumpability by determining the spreading ratio of CLSM mixtures using flow table. The mechanical and physical properties of CLSM mixtures such as ; compressive strength, flexural and splitting tensile strength, direct shear, modulus of elasticity, coefficient of permeability, water absorption by capillarity, freezing and thawing by vacuum saturation, durability in different temperature and humidity condition, thermal conductivity, EP toxicity have been investigated by a series of laboratory tests. On the other hand, chemical durability of CLSM mixtures in aggressive environments such as salt, sulfates, and various types of acids solutions was also investigated. The test results indicated that CLSM mixtures have superior mechanical and physical properties than the compacted soils. Besides, these materials are more durable in many situations than the normal concrete when subjected to the salt, sulfates and acids' solutions due to the high content fly ash.