Ağır COVİD-19 pnömoni tanılı hastalarda, başlangıç presepsin düzeyinin, mortalite üzerine öngörüsünün değerlendirilmesi
Evaluation of the prediction of baseline presepsin level on mortality in patients with severe COVİD-19 pneumonia
  1. Tez No: 787196
  2. Yazar: TAYYAR TARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN BİNİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, prospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi COVID-19 Servislerinde ve COVID-19 Yoğun Bakım Ünitelerinde, 14 Temmuz - 31 Ekim 2021 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen 18 yaş üstü, Polymerase Chain Reaction (PCR) testi pozitif tespit edilen ve radyolojik olarak doğrulanmış 16'sı exitusla sonuçlanmış olan, 60 ağır COVID-19 pnömoni tanılı olgu çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak hastanemiz aile hekimliği polikliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle kan tahlili istenen sağlıklı kadın ve erkek bireylerden oluşan 30 kişilik grup alındı. COVID-19 pnömoni tanısı konulan olgulardan exitusla sonuçlanan ve iyileşen olmak üzere iki grup oluşturuldu. Sağlıklı gönüllülerden bir kontrol grubu oluşturuldu. Bu üç grubun serumlarında presepsin düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların demografik verileri ile klinik, laboratuvar bulguları ve hastalık seyri ile ilgili bilgiler önceden hazırlanan bilgi formlarına kaydedildi. Elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 28.0 istatistik programı ile analiz edildi. P değeri 0.05). İnvaziv solunum desteği alan hastaların, non-invaziv solunum desteği alan hastalara göre serum presepsin değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Serum presepsin düzeyiyle tedavi ve yatış süresi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Serum presepsin düzeyleri, COVID-19 ilişkili pnömoni tanısıyla yatan hastalarda anlamlı olarak yüksek saptandı. Fakat exitus olan grupla iyileşen grup arasında tespit edilen fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmedi. Serum presepsin düzeyinin yüksek olması, hastalığın ağır seyredeceğini öngörmede anlamlıyken mortalite öngörücüsü olarak anlamlı kabul edilmedi
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: We designed our study as a prospective, single-center study. 60 cases with severe COVID-19 pneumonia were included in the study. Patients over the age of 18 who were hospitalized in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center COVID-19 Services and COVID-19 Intensive Care Units between 14 July and 31 October 2021 were included in the study. The cases were positive for the Polymerase Chain Reaction (PCR) test and were radiologically confirmed. 16 of the cases resulted in death. As the control group, a group of 30 healthy male and female individuals who applied to the family medicine outpatient clinic of our hospital and requested blood analysis for any reason were included. Two groups were formed from the cases diagnosed with COVID-19 pneumonia, those that resulted in death and those that recovered. A control group of healthy volunteers was formed. Presepsin levels in the sera of these three groups were compared. Demographic data of the patients, clinical and laboratory findings and information about the course of the disease were recorded in the prepared information forms. The obtained data were analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 28.0 statistical program. P value 0.05). The difference between serum presepsin values of patients receiving invasive respiratory support compared to patients receiving non-invasive respiratory support was not statistically significant (p>0.05). There was no significant correlation between serum presepsin level and treatment and length of stay (p>0.05). Conclusions: Serum presepsin levels were found to be significantly higher in patients hospitalized with the diagnosis of COVID-19-associated pneumonia. However, the difference between the exitus group and the recovered group was not considered statistically significant. While high serum presepsin level was significant in predicting the severe course of the disease, it was not considered significant as a predictor of mortality.