Recebpaşazâdeler ve Ali Hıfzı Paşa
Receppashazâdes and Ali Hıfzı Pasha
- Tez No: 787218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aile tarihçiliğine yeni bir katkı sunan bu çalışmada, Üsküp'ün en önemli ailelerinden Receb Paşa ve oğullarının aile kökenleri ve ataları hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından asıl tez konusu olan Receb Paşa ve oğulları Ali Hıfzı Paşa, Abdurrahman Paşa, Veli Bey, Hasan Paşa ve Celaleddin Bey'in devlet kademesinde aldıkları görevler ve yaptığı faaliyetler üzerinde durulmuştur. Paşa ve Beyler'in askerî, idarî ve aşayiş hususundaki görevlerinin yanı sıra eşleri, çocukları ve kişilikleri hakkında da bilgiler verilmiştir. Özellikle Üsküp Nazırı Ali Hıfzı Paşa'nın faaliyetleri üzerinde durulurak Receb Paşa ve oğullarının Üsküp, Kalkandelen ve civar bölgelerini idare ederek aldıkları görevlerdeki başarılarının ardından birçok kez mükâfatlandırıldığına değinilmiştir. Ancak 1842 yılında Ali Hıfzı Paşa ve Abdurrahman Paşa arasında yaşanan birtakım sıkıntıların patlak vermesi, Tanzimat Fermanı'nın gereklerinin yerine getirilmek istenmesi, askerî teçhizat açısından verimli bir bölgede bulunmalarından dolayı ailenin bir isyana kalkışacakları hususunda çekinilmesi görevden alınmalarına sebep olmuştur. 1843 yılında mirmiranlık rütbelerini teslim etmeleri istenen aile üyeleri daha sonrasında bir müddet Anadolu'nun farklı bölgelerinde sürgün hayatı yaşamıştır. Akabinde de tüm aile üyeleri İstanbul'a sürgün edilmiş ve hayatlarının geri kalanını burada geçirmişlerdir. Nitekim Ali Hıfzı Paşa burada bulunduğu süre içerisinde vefat etmiş ve Mihrişah Sultan Türbesi'ne gömülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which makes a new contribution to family historiography, information about the family origins and ancestors of Receb Pasha and his sons, one of the most influential families of Skopje, is given. Then, the main thesis emphasized the subject, Receb Pasha and his sons Ali Hıfzı Pasha, Abdurrahman Pasha, Veli Bey, Hasan Pasha, and Celaleddin Bey's duties and activities at the state level. In addition to their military, administrative, and public responsibilities, information is given about their spouses, children, and personalities. In particular, the activities of the Minister of Skopje, Ali Hıfzı Pasha, were emphasized. It mentioned that he rewarded Receb Pasha and his sons many times after their success in the tasks they took by administering Skopje, Tetovo and the surrounding regions. However, the outbreak of some troubles between Ali Hıfzı Pasha and Abdurrahman Pasha in 1842, the desire to fulfill the requirements of the Tanzimat Edict, and the family's hesitation that they would attempt a rebellion because they were in a fertile region in terms of military equipment, caused them to be dismissed. The family members, who were asked to surrender their mirmiran rank in 1843, lived in exile in different parts of Anatolia for a while. Subsequently, all family members were exiled to Istanbul and spent the rest of their lives here. As a matter of fact, Ali Hıfzı Pasha died during his stay here and was buried in the Mihrişah Sultan Tomb.